17 stycznia w Polsce obchodzono Dzień Judaizmu pod hasłem „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!”. Warto wspomnieć, iż w Raciborzu przed II Wojną Światową mieszkało sporo rodzin żydowskich. Dziś nie ma śladu po synagodze, a po dawnym cmentarzu żydowskim zostały jedynie ruiny.
Przewodnie hasło to słowa z Księgi Izajasza. Głównym nabożeństwem tego dnia była Liturgia Słowa odprawiana w warszawskiej archikatedrze św. Jana pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza z udziałem Rabinów oraz licznych przedstawicieli wyznania judaistycznego i katolickiego. Również wczoraj odbyło się sympozjum w Muzeum Żydów Polskich POLIN.
Obchody Dnia Judaizmu odbywać się będą jeszcze w Warszawie do dnia 21 stycznia. Między innymi są to warsztaty dla nauczycieli historii i religii, dzień otwarty w synagodze im. Nożyków, spotkanie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na temat „ Historia żydów warszawskich” oraz spotkania Gmin Żydowskich z Katolikami i modlitwa na cmentarzu przy grobie masowym Żydów z Getta Warszawskiego. Natomiast w niedzielę 21 stycznia w Muzeum Historii Żydów PolskichPOLIN odbędzie się projekcja filmu pt. „Wypełnić pustkę” reż. R. Burshtein, połączona z dyskusją.
Warto wspomnieć, iż w Raciborzu przed II Wojną Światową mieszkało sporo rodzin żydowskich. Prowadzili tu swoje zakłady pracy, między innymi fabrykę czekolady własnością Franciszka Sobtzicka, liczne sklepy i restauracje. Ich domeną był przede wszystkim handel.
Żydzi mieli w Raciborzu piękną synagogę, zbombardowaną, a po wojnie wyburzoną. Mieściła się u zbiegu obecnej ul. Mickiewicza i Szewskiej. Natomiast cmentarz żydowski znajdował się za mleczarnią przy ul Głubczyckiej i Fojcika. Pozostały tam jedynie fragmenty bramy głównej. Za nią są już ogródki działkowe. Piękne grobowce zostały w latach 60 zlikwidowane i skradzione za przyzwoleniem ówczesnych władz komunistycznych – wspominają najstarsi mieszkańcy tego terenu. Raciborscy Żydzi, tak jak inni, zostali wymordowani podczas wojny, wywiezieni do obozów koncentracyjnych lub wypędzeni podczas holokaustu, a po wojnie stali się ofiarami antysemityzmu.
K.N.
Dlaczego Gmina Żydowska nie upomina się o swoje tereny w Raciborzu?
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijańską – a w kościołach ani słowa na ten temat.
A przepraszam, zapomniałem . Przecież już ferie zimowe.
Najbliższe Synagogi Żydowskie znajdują się w : Gliwicach, Katowicach, Bielsku-Białej i Wałbrzychu