Ze względu na poziom pyłu zawieszonego jakość powietrza będzie bardzo zła. Związane z tym dolegliwości mogą odczuwać zarówno osoby cierpiące z powodu chorób serca czy układu oddechowego, jak i osoby zdrowe.
W dniach 6-7 marca (wtorek, środa) ze względu na poziom pyłu zawieszonego na obszarze rybnicko-pszczyńskim jakość powietrza będzie bardzo zła.
Wrażliwe grupy ludności:
– osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
– osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc),
– osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.
Możliwe negatywne skutki dla zdrowia
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.
Zalecane środki ostrożności
W przypadku poziomu 200–300 µg/m3 oraz powyżej 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10: wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.
Ile mandatów w dniu dziaiejszym wręczyła straż miejska?
Smog powstaje jak jest niskie ciśnienie i brak wiatru. Może SM powinna pokazać palaczom, że szczególnie w taki dzień nie opłaca się kopcić? Jakby tylko ten jeden raz na tydzień na alarm smogowy ogrzewali się prądem to byłoby o wiele wiele lepiej. Jak jest silny wiatr to niech już palą byle czym…
Znowu nas trujom.