
Wernisaż wystawy grafik w technice własnej pt. „KALMARYZACJA” odbył się wczoraj (24.09) na Zamku Piastowskim. Autorem ekspozycji jest Piotr Dziewanowski urodzony w Gdańsku w 1983 roku.
W ramach działań powiatowych dla mieszkańców w domu książęcym, w sali żyrandolowej na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wernisaż wystawy grafik w technice własnej pt. „KALMARYZACJA”. Piotr Dziewanowski, autor wystawy, to rysownik – pasjonat. Na co dzień zajmuje się konserwacją zabytków wydobytych z dna Morza Bałtyckiego. W ciągu ostatnich lat kilkakrotnie połączył pasję rysowniczą i konserwatorską, gdy tworzył rysunki zabytków do monografii poświęconych przemianom w szkutnictwie rzecznym w Polsce oraz Miedziowcowi- średniowiecznemu statkowi odkrytemu w Zatoce Gdańskiej. Autor kilku wystaw na terenie Gdańska (Cafe Albert, Ratusz Kultury 2019; Degustatornia, Fajna Sztuka 2018, Graciarnia 2017; Vinifera, Protokultura 2016; Arthouse 2015; WiMBP 2009) oraz murali w gdańskich lokalach (Graciarnia, Rednek, Na Okrągło, Degustatornia). Twórca rysunkowego projektu Kalmaryzacja, obejmującego prace o różnej tematyce: od prześmiewczych po bardzo poważne. Poczuciem absurdu zaraził się od Monty Pythona oraz Juliana Antonisza, mrok odkrył zaś dzięki twórczości Zdzisława Beksińskiego. Bardzo często przewijającymi się w jego twórczości motywami są gry słowne oraz mniej lub bardziej fantastyczne zwierzęta.
– Prace, które można zobaczyć na wystawie są wydrukami z oryginałów. Wszystkie oryginalne prace powstały na papierze A4, są to grafiki w technice własnej (tusz lub cienkopisy kreślarskie). W dużej części przedstawiają one kury… Jako, że ostatnio przeżywam okres fascynacji tymi zwierzętami. Są też motywy, które narysowałem w czasie tegorocznej, rowerowej wędrówki trasą wzdłuż Wisły, z Krakowa do Gdańska. Inspiracją dla nich była kopia późnoromańskich drzwi katedralnych z Płocka (Drzwi Płockie), które zobaczyłem w trakcie rowerowego rajdu – mówi Piotr Dziewanowski.
/Zamek Piastowski publ. c/





![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)
![Raciborzanie współtworzą plan adaptacji miasta do zmian klimatu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Miejski-Plan-Adaptacji-do-Zmian-Klimatu-dla-Raciborza.jpg)



![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)

![Dożynki miejskie 2025. Święto plonów na Ostrogu [ZDJĘCIA] Dożynki miejskie 2025. Święto plonów na Ostrogu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/09/dozynki-miejskie-raciborz-ostrog.jpg)
![Koncert debiutancki Justyny Bulendy na raciborskim zamku [ZDJĘCIA] Koncert debiutancki Justyny Bulendy na raciborskim zamku](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/08/justyna-bulenda-voltage-zamek.jpg)
![Zamek Piastowski i głębiny oceanu, czyli lato z raciborską biblioteką [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/07/lato-z-biblioteka.jpg)







