
Frele to żeńskie trio wokalne założone przez trzy wokalistki: Magdalenę Janoszkę, Martę Skibę i Marcelinę Bednarską.
Na zakończenie sobotnich atrakcji w ramach jarmarku z okazji pożegnania lata wystąpił zespół Frele.
Frele to żeńskie trio wokalne założone przez trzy wokalistki: Magdalenę Janoszkę, Martę Skibę i Marcelinę Bednarską. Powstanie grupy jest efektem spontanicznego żartu, choć wokalistki śpiewały ze sobą już od paru lat w różnych projektach muzycznych. Poznały się na studiach w SWE przy Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie rozpoczęła się ich przyjaźń i muzyczna współpraca.
W lutym 2017 r. opublikowały na Facebooku parodię utworu „Hello” Adele z tekstem w gwarze śląskiej. Film stał się viralem i w szybkim czasie przekroczył liczbę dwóch milionów odsłon, co skłoniło wokalistki do publikowania co parę miesięcy nowego coveru z parodystycznym tekstem w gwarze śląskiej. Kolejnym viralem okazała się parodia „Despacito” Luisa Fonsi o tytule „Dejta Cicho”. 1 grudnia 2017 r. Frele wydały debiutancką płytę „Na Cydyjce” zawierającą wszystkie zrealizowane przez nie opracowania coverów w gwarze śląskiej. Kolejna, autorska płyta „Hehe” zawiera 12 kompozycji, w tym dwie w języku śląskim. Teraz grupa rozpoczęła cykl „Tanie piosenki”, w którym planuje wypuszczać do sieci proste, domowe melodie.
Zobacz także:
Katarzyna Przypadło
Środowisko, jakość życia, ekologia




![O Tajlandii, Kambodży i Wietnamie w bibliotece w Markowicach [ZDJĘCIA] O Tajlandii, Kambodży i Wietnamie w bibliotece w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/Azja-Joanna-Lyko-Dominik.jpg)
![Ferie pełne wyobraźni. Warsztaty z Ciocią od Klocków na Zamku Piastowskim [ZDJĘCIA] Ferie pełne wyobraźni. Warsztaty z Ciocią od Klocków na Zamku Piastowskim](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/zamek-piastowski-ferie-zimowe-cioca-od-klockow.jpg)

![Twórczy Art Camp i balonowe show. Ferie na Zamku Piastowskim pełne atrakcji [ZDJĘCIA] Twórczy Art Camp i balonowe show. Ferie na Zamku Piastowskim pełne atrakcji](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zamek.jpg)





![Zima pełna pasji. Taneczne i kreatywne ferie w Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA] Zima pełna pasji. Taneczne i kreatywne ferie w Raciborskim Centrum Kultury](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-rck-taniec.jpg)
![Komiksowe ferie w raciborskiej bibliotece. Pierwszy tydzień pełen przygód [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-ferie-zimowe.jpg)
![Mali Odkrywcy Sztuki pożegnali karnawał kolorowym balem [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/mali-odkrywcy.jpg)



![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)







