Pisanie swojej życiowej historii na nowo, gimnastyka słowiańska, sztuka szycia czy tajemnice kuchni – jakie poradniki można znaleźć w raciborskiej bibliotece?
Raciborska biblioteka zachęca do wypożyczania poradników. Niezależnie od tego, czy chodzi o opanowanie nowej umiejętności, rozwijanie hobby czy wsparcie w danym problemie, poradniki są dobrym źródłem wiedzy. Wszystkie nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie www.biblrac.pl oraz w katalogu bibliotecznym: https://katalog.biblrac.pl/news.
Zmiana. Jak na nowo napisać swoją życiową historię – Paweł Kunachowicz
Pewnego letniego dnia oddał swoją legitymację radcy prawnego i poprosił o wykreślenie z zawodu. Z eleganckimi butami, garniturami i krawatami spakowanymi w worki na śmieci, stał się kimś prawdziwszym. Poczuł w sobie moc. Zdecydował się kupić bilet w jedną stronę, mimo że nie do końca znał odpowiedź na pytanie: jak to będzie?
Puszka Pandory. Kobiety w mitologii greckiej – Natalie Haynes
Fascynująca, otwierająca oczy opowieść o niezwykłych kobietach w sercu klasycznych mitów greckich, od Heleny Trojańskiej po Pandorę, Amazonki i Medeę. Opowiadacze greckich mitów – historycznie mężczyźni – odsuwali na bok postacie kobiece. Kiedy już odgrywają większą rolę, kobiety są często przedstawiane jako potworne, mściwe lub po prostu złe – jak Pandora, której ciekawość ma wywołać całe cierpienie i niegodziwość świata.
Codziennie jest piątek – Magdalena Szczepańska Aldona Hartwińska Faurholt Jensen Bernadetta Iga Aleksandra Michta-Juntunen Agnieszka Jastrząbek Kinga Eysturland
Skandynawia jest oazą szczęścia. Jak więc rozumieją i przeżywają je na północy? Znakomite reportaże i fascynujące rozmowy ze Skandynawami. Teoria, którą bardzo szybko możesz wykorzystać w praktyce. Zrozumiesz, że w basenie wszyscy jesteśmy równi i staniesz się mistrzem pozytywnego dystansu społecznego. Jeśli narzekasz, to przestaniesz. Obiecujemy.
Gimnastyka słowiańska – Katarzyna Uramek
Gimnastyka słowiańska ma wiele wspólnego z jogą, lecz wywodzi się z naszego kręgu kulturowego. To praktyka, która przez wieki była przekazywana z pokolenia na pokolenie, z matki na córkę. Przez lata zapomniana, obecnie została odkryta na nowo. Pomaga kobietom odnaleźć wewnętrzny spokój, siłę i poczucie wspólnoty, nawiązać więź z naturą i swoją rodzinną ziemią.
Pysznie czy przepysznie – Monika Molecka
Świeżo wypieczony chleb o chrupiącej skórce.
Pachnące latem racuchy z jabłkami.
Delikatne kluski kładzione z rozpływającym się masłem.
Knedle ze słodkimi truskawkami polane śmietaną.
Lekkie jak chmurka gniazdka bezowe.
A Ty – ugotujesz dziś coś pysznego czy przepysznego?
Masło – Adriana Marczewska
Bez masła nie ma dobrej kuchni. Masło to źródło przyjemności, smak wspomnień z dzieciństwa i tajny składnik udanych potraw. Sprawia, że wszystko smakuje lepiej. Nie bez powodu przez wielu jest uważane za jedno z najgenialniejszych kulinarnych odkryć.
Żony mundurowych. Historie policyjnych rodzin – Magdalena Majcher
Polscy policjanci. Jacy są, kiedy zdejmują mundur, czego się boją, o czym rozmawiają po pracy i jaką cenę płacą za codzienną służbę oni i ich rodziny? Czy kiedykolwiek odpoczywają, czy może tkwią głową w pracy przez dwadzieścia cztery godziny na dobę? Czy przynoszą problemy do domu? Czy przemoc jest powszechnym zjawiskiem w ich formacji? I czy sami potrafiliby szczerze odpowiedzieć na te pytania?
Sztuka szycia – Antonina Samecka Klara Kowtun
Kiedyś w każdym domu była maszyna do szycia, a wiedzę o tym, jak tworzyć własne ubrania, przekazywały babcie, ciocie, mamy. Dziś robią to założycielki marki Risk made in Warsaw. Dzielą się wykrojami swoich bestsellerowych projektów i sprzedają krawieckie patenty na łatwe szycie z dzianiny.
[Opisy książek pochodzą od wydawców]
oprac. /kp/