
Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.
25 lipca obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa – patrona kierowców. Inicjatywa została podjęta w 2006 r. przez krajowe Duszpasterstwo Kierowców, które współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a także kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji „Kierowca Bezpieczny”. To okazja do tego, aby przypomnieć sobie, jak ważne jest bezpieczeństwo, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także kultura jazdy i szacunek dla innych uczestników ruchu drogowego.
Od początku roku na drogach województwa śląskiego odnotowano 943 wypadki, w których zginęło 30 osób, a 592 zostały ranne. Z kolei od początku wakacji w całej Polsce miały miejsce 2462 wypadki, w których zginęło w sumie 219 osób, a rannych zostało 2786. Podobnie jak w latach ubiegłych Policja przygotowała mapę Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z informacjami o zdarzeniach. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach oraz skłonić do refleksji użytkowników dróg. – Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze – ostrzega policja.

Aby wakacyjne wyjazdy były przyjemne i bezpieczne, warto pamiętać o kilku zasadach bezpiecznej jazdy. Przed wyruszeniem w drogę należy upewnić się, że samochód jest w pełni sprawny – sprawdzić stan techniczny pojazdu, zwracając szczególną uwagę na hamulce, oświetlenie, opony i płyny eksploatacyjne. Warto tez sprawdzić, czy w samochodzie jest apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i kamizelka odblaskowa.
Podczas jazdy trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zwiększą bezpieczeństwo. Skup się na drodze – unikaj wszelkich rozpraszaczy, takich jak telefon, jedzenie czy głośna muzyka. Zawsze stosuj się do ograniczeń prędkości i sygnalizacji świetlnej. Nigdy nie prowadź po spożyciu alkoholu ani innych środków odurzających. Rób regularne przerwy co 2-3 godziny, aby odpocząć i rozprostować nogi oraz unikaj jazdy, gdy jesteś zmęczony.
Każdy dzień może być „dniem bezpiecznego kierowcy”, jeśli podejdziemy do jazdy z pełną odpowiedzialnością i zdrowym rozsądkiem, stosując się do przepisów.
oprac. /kp/





![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)
![Raciborzanie współtworzą plan adaptacji miasta do zmian klimatu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Miejski-Plan-Adaptacji-do-Zmian-Klimatu-dla-Raciborza.jpg)



![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)






