
Za jego czasów powstała większość kamienic w okolicach rynku i na głównych ulicach, a także bazylika św. Antoniego.
5 listopada w centrum Rybnika odsłonięto rzeźbę dawnego burmistrza Otto Günthera. Figura stanęła przy śródmiejskim deptaku, przywracając pamięć o włodarzu, który przez wiele lat pozostawał w cieniu historii. Otto Günther kierował miastem w latach 1891–1916, gdy Rybnik znajdował się w granicach Cesarstwa Niemieckiego. Był to czas dynamicznej rozbudowy urbanistycznej – wzniesiono wówczas większość kamienic przy rynku i głównych ulicach, a także bazylikę św. Antoniego.





![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)

![„Racibórz prozą zaczarowany” po raz dwunasty. Znamy zwycięzców konkursu [ZDJĘCIA] „Racibórz prozą zaczarowany” po raz dwunasty. Znamy zwycięzców konkursu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/slawek-gortych-21.jpg)




![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)












