Nielegalni imigranci zatrzymani

Straż Graniczna dokonała zatrzymania Pakistańczyka, który na terenie Polski przebywał nielegalnie oraz ujawniła wyłudzenie (przy pomocy Polaka) przez 24 Białorusinów polskich wiz.

W pierwszym przypadku funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, w ramach postępowania prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ, przedstawili zarzuty 59-letniemu mieszkańcowi Sosnowca, który poprzez wystawienie oświadczeń o zamiarze powierzenia fikcyjnej pracy umożliwił 24 obywatelom Białorusi wyłudzenie poświadczenia nieprawdy i otrzymanie polskich wiz pobytowych.

- reklama -

 

59-latek jest właścicielem jednej ze spółek wielobranżowych zarejestrowanych na terenie Częstochowy. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami ułatwiającymi Białorusinom podejmowanie pracy bez uzyskania zezwolenia na pracę, mężczyzna jako właściciel firmy zamierzającej rzekomo zatrudnić cudzoziemców wystawił i zarejestrował w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy 24 Białorusinom. Jednak jak ustalono w toku prowadzonych czynności, w okresie kiedy oświadczenia te wystawiał tj. od kwietnia do października 2008 roku, jego firma już faktycznie nie prowadziła działalności gospodarczej, nie świadczyła żadnych usług i nie miała siedziby, więc właściciel nie mógł zaoferować cudzoziemcom w niej pracy, a oni nie mogli jej podjąć, z czego zresztą – jak się okazało, byli świadomi. Zarejestrowane oświadczenia, które otrzymali od białoruskiego pośrednika współdziałającego z polskim „pracodawcą”, stały się dla Białorusinów wyłącznie pretekstem do wyłudzenia w konsulacie RP w Brześciu polskich wiz pobytowych. Dlatego również w stosunku do nich prowadzone są przez Straż Graniczną czynności, które zmierzają do unieważnienia ich wiz i przedstawienia cudzoziemcom zarzutów popełnienia przestępstwa polegającego na wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy poprzez podstępne wprowadzenie w błąd osoby upoważnionej do wystawienia wiz. Pracodawcy za naruszenie następujących przepisów: powierzenie nielegalnej pracy, doprowadzenie cudzoziemca do nielegalnego wykonywania pracy i żądanie od cudzoziemca korzyści majątkowej w zamian za uzyskanie dokumentu uprawniającego do wykonywania pracy, grozi mu kara od 3 000 do 10 000 złotych.

 

W drugim przypadku współdziałanie obsługi pyrzowickiego lotniska i funkcjonariuszy Straży Granicznej doprowadziło do zatrzymania cudzoziemca, którego pobyt na terenie Polski i całej strefy Schengen jest nielegalny.

 

35-letni obywatel Pakistanu po tygodniowym pobycie w naszym kraju zamierzał odlecieć z pyrzowickiego lotniska z powrotem do Norwegii. Kiedy stawił się do odprawy biletowo-bagażowej na samolot do Oslo, pracownica portu lotniczego zwróciła uwagę, że wiza, którą w paszporcie posiadał obywatel Pakistanu prawdopodobnie utraciła ważność. Podjęła więc decyzję o powiadomieniu funkcjonariuszy z lotniskowej placówki Straży Granicznej. Gdy funkcjonariusze obejrzeli dokumenty cudzoziemca nie tylko potwierdzili, że ważność posiadanej przez niego wizy (na wszystkie kraje Schengen) już upłynęła, ale nabrali też podejrzeń, że jest ona sfałszowana. Dalsze czynności prowadzone już przy użyciu specjalistycznego sprzętu do wykrywania fałszerstw podejrzenia te potwierdziły. Podróż Pakistańczyka po Europie na podstawie fałszywej wizy zakończyła się w Polsce, w ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców, gdzie trafił na podstawie decyzji Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach i gdzie będzie oczekiwał na wydalenie z terytorium naszego kraju.

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj