Jan Paweł II pilnował, by solidarność stała się bezkrwawym sposobem zdobywania wolności, czyli troski o człowieka i jego prawa – czytamy w liście pasterskim Episkopatu z okazji przypadającego 11 października Dnia Papieskiego.
Biskupi zachęcają, by rozważając tegoroczne hasło „Jan Paweł II – Papież Wolności”, dziękować za Polaków, „którzy niezależnie od sytuacji i czasów uznali wolność za szczególną wartość, bez której naród normalnie żyć nie może”.
Przypominają, że Karol Wojtyła przeżył okres II wojny światowej i czas powojenny w wieku dojrzałym. Prowadził Kościół w trudnym okresie zmagań z systemem totalitarnym i służył mu, gdy Polska cieszyła się już wolnością polityczną. W przesłaniu z okazji 50. rocznicy zakończenia wojny w Europie Jan Paweł II dał wyraz temu, że „zakończenie wojny nie doprowadziło do zakończenia praktyk politycznych i ideologii, które ją zrodziły lub jej sprzyjały”.
Biskupi apelują, by przeżyć Dzień Papieski w duchu solidarności. W tym dniu będą zbierane ofiary na stypendia dla młodzieży z ubogich terenów Polski. „Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia podjęła opiekę nad przeszło dwoma tysiącami (2150) młodych, zdolnych Polaków, dźwigających razem ze swoimi rodzicami kłopoty materialne, będące w zdecydowanej większości konsekwencją minionego okresu państwa totalitarnego” – przypominają biskupi.
11 października to jednocześnie dzień kanonizacji abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, metropolity warszawskiego. Także tę postać przywołują w liście pasterskim biskupi, podkreślając, że należał on do najwybitniejszych Polaków XIX wieku i „pozostał symbolem walki o wolność, zawsze jako Pasterz”.
„Jak różny był czas, gdy troszczył się o wolność dla własnego narodu Jan Paweł II – Papież Wolności od tego, w którym żył Arcybiskup Feliński i jak różny jest nasz czas. Zawsze jednak tak samo rozumiemy wolność w oparciu o nauczanie Jezusa Chrystusa” – piszą biskupi.
Dzień Papieski to czas modlitwy o rychłe wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II i wydarzeń kulturalnych w całej Polsce. 10 października na Uniwersytecie Warszawskim tradycyjnie już odbędzie się międzynarodowe sympozjum na temat wolności w nauczaniu Jana Pawła II, a na Zamku Królewskim w Warszawie zostaną wręczone nagrody „Totus”. Z okazji 10. edycji nagrody specjalną statuetkę otrzyma kompozytor Wojciech Kilar. O godz. 20.00 TVP1 wyemituje orędzie Prymasa Polski kard. Józefa Glempa na Dzień Papieski 2009.
W niedzielę 11 października w kościele akademickim św. Anny w Warszawie zostanie odprawiona o godz. 18.00 Msza św. inaugurująca rok akademicki. Na placu przed kościołem odbędzie się też „Apel z Ojcem Świętym”, a o godz. 20.00 rozpocznie się koncert „Papież poeta – Na spotkanie wolności”. W Raciborzu obchody organizuje głównie gimnazjum nr 5. Zobacz program
/m/