
Racibórz wzorem ubiegłych lat włącza się w akcję "Sprzątanie świata" 17 i 18 września. Za przyniesione do punktu zbiórki odpady elektryczne i elektroniczne będzie można otrzymać sadzonki roślin.
Ogólnopolska akcja "Sprzątania Świata" inicjowana i koordynowana przez Fundację Nasza Ziemia jak co roku odbędzie się w trzeci weekend września tj. 17-19 września. Tegoroczne hasło przedsięwzięcia brzmi: "Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady".
W ramach raciborskiego "Sprzątania Świata 2010" uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz przedszkolaki zadbają o czystość naszego miasta poprzez uprzątnięcie odpadów zalegających w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dzieci i młodzież, jak co roku przemaszerują przez tereny objęte ochroną przyrody, parki, zieleńce, okoliczne lasy i okolicę swoich szkół i przedszkoli aby zaprowadzić tam porządek.
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Raciborzu we współpracy z firmami odbierającymi odpady komunalne 18 września od godz. 9.00 do godz. 16.00 organizuje już IV zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wzorem ubiegłego roku będą dwa punkty zbiórki zlokalizowane na placu parkingowym na Ostrogu naprzeciw kościoła i na skrzyżowaniu ulic Opawskiej i Łąkowej. Przynosząc odpady elektryczne i elektroniczne do punktu zbiórki będzie można otrzymać sadzonki roślin, które wzbogacą raciborskie ogrody przydomowe, działkowe i balkony. Zielone nagrody będą rozdawane do wyczerpania zapasów.
/UM/






![Opowieść o Camino de Santiago w bibliotece na Ostrogu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/santiago-klub-przyjaciol-biblioteki.jpg)
![Kawiarenka Seniora: rozmowy o świętach, zdrowiu i codziennych wyzwaniach [ZDJĘCIA] Kawiarenka Seniora: rozmowy o świętach, zdrowiu i codziennych wyzwaniach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/kawiarenka-seniora.jpg)
![Spotkanie opłatkowe w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu [ZDJĘCIA] Spotkanie opłatkowe w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/slaski-oddzial-strazy-granicznej.jpg)

![Złote medale zawodników Łamatora na mistrzostwach Śląska [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/lamator-raciborz-11.jpg)


![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)








