Dzisiaj, 15 listopada, mija pierwsza rocznica wejścia w życie znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami palenia i przypadającymi w tym roku 17 listopada obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia.
Państwowa Inspekcja Sanitarna, która corocznie aktywnie włącza się w działania na rzecz ograniczenia palenia tytoniu w Polsce, zaplanowała przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii pt. „Miasta wolne od dymu” mającej na celu przypomnieć o obowiązującym prawie oraz wzmocnić jego przestrzeganie.
Spot zakaz palenia opublikowany przez raciborz_com_pl
W ramach kampanii został opracowany spot edukacyjny, który od 15 listopada do 14 grudnia 2011r. będzie emitowany m.in. na monitorach LCD umieszczonych w pojazdach komunikacji miejskiej w 15 miastach w Polsce (Szczecin, Białystok, Gdynia, Sopot, Opole, Kędzierzyn Koźle, Kraków, Lublin, Toruń, Olsztyn, Katowice, Warszawa, Łódź, Konin, Rzeszów) oraz w środkach masowego przekazu w całej Polsce.
Kampania realizowana jest w ramach Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce oraz projektu "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities), którego misją jest ochrona zdrowia ludności Polski poprzez podnoszenie świadomości na temat wpływu dymu tytoniowego (biernego i czynnego palenia) na zdrowie człowieka, upowszechnienie wiedzy o istniejącym prawodawstwie, tworzenie stref bezdymnych oraz egzekwowanie przestrzegania obowiązującego prawa w zakresie zakazu palenia tytoniu.
Do ogólnopolskiego projektu "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities) przystąpiła także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu. W ramach jego realizacji planowane jest stworzenie lokalnych koalicji m. in. z innymi instytucjami administracji publicznej, strażnikami miejskimi i policją w celu wzmocnienia realizacji zapisów ustawy w zakresie przestrzegania zakazu palenia tytoniu oraz oznakowania stref bezdymnych na terenie powiatu raciborskiego, a także w celu informowania o obowiązujących regulacjach w zakresie miejsc wolnych od dymu tytoniowego i konsekwencjach zdrowotnych używania tytoniu poprzez kampanie społeczne oraz działania edukacyjno-informacyjne, m. in w lokalnych mediach, promujące modę na niepalenie.
Aleksandra Foryś PSSE Racibórz
zakazać tego gówna wszędzie i karać jak za posiadanie zioła albo obcięcieciem ręki.
zwal se konia i nie pierdol
Proponuję lepszy temat: ”
Miasto wolne od układów”
.
Temat tegorocznej akcji SANEPID „Odświerzajmy nasze miasta” jest conajmniej chybiony, ponieważ właśnie teraz z kominów kotłowni domków Jednorodzinnych oraz mieszkań na ogrzewanie piecowe wydobywają się różnokolorowe dymy, nawet te z gorszych gatunków węgla.Słowem oddychamy niemal całą tablicą Mendelejewa.
A do tego jeszcze dym z papierośów w mieszkaniach w obecności dzieci, biernych palaczy.Nie pomogą żadne ulotki, plakaty, pogadanki i filmy profilaktyczne.
Osobom które już zdecydowały się na rzucenie palenia trzeba pomóc praktycznie jak choćby ****************************
Szukać nowatorskich i bardziej skutecznych form i metod. Dotychczasopwe pamiętają jeszcze czasy nieboszczki komuny.