Członkowie koła naukowego Europeistyki, działającego przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu, wyjechali do Wrocławia – "Europejskiej stolicy kultury 2016".
Dzięki tej podróży edukacyjnej mogliśmy poznać miasto wielu kultur oraz miasto przyjazne Unii Europejskiej. W pierwszym dniu wyprawy mieliśmy okazję zwiedzić wiele zabytków, które kryje Wrocław. Zwiedziliśmy m. in. Panoramę Racławicką, Muzeum Narodowe, Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, Most Tumski oraz Rynek Wrocławski, gdzie mieliśmy wspaniałą okazję spotkać José Manuel Barroso – Przewodniczącego Komisji Europejskiej, co było ważnym dla nas wydarzeniem wiążącym się z kierunkiem nauczania. Następnego dnia gościliśmy w trzech instytucjach powiązanych z Unią Europejską. Pierwszą z nich było CIRS- Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego. Serdecznie przywitał nas kierownik Pan Robert Pawliszko, który udzielił nam informacji na temat programu wspierania seniorów, którego realizacją zajmuje się ta instytucja.
Od pracowników CIRS dowiedzieliśmy się czym się zajmują oraz jakie są cele ich działalności. Co ważne dla studentów, wspiera ona również rozwój młodzieży i aktywizację środowisk młodzieżowych. Kolejnym punktem wyjazdu było spotkanie z Panem Marcinem Jasińskim pracownikiem Instytucji Kultury we Wrocławiu – organizującej wydarzenie ,,Wrocław – europejska stolica kultury 2016”. Mieliśmy okazję zobaczenia filmu promującego Wrocław, dowiedzenia się dlaczego w ogóle jest organizowana taka akcja. Jest ona promowana przez Unię Europejską, która pragnie pielęgnować bogactwo kulturowe Europy. Miasto otrzymujące taki status, przez okrągły rok skupia na sobie uwagę wszystkich krajów UE. Dowiedzieliśmy się również jak wygląda budżet, który uzyskuje takie miasto, na co ten budżet jest wykorzystywany oraz orientacyjne zyski z tego wydarzenia. Ostatnie, ale za to najważniejsze dla nas studentów kierunku europeistyki było spotkanie w Przedstawicielstwie Regionalnej Komisji Europejskiej oraz Regionalnym Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
My jako studenci europeistyki uzyskaliśmy tam informacje o działalności tej instytucji, o pracy w niej i możliwościach uzyskania pracy po ukończeniu kierunku naszych studiów. Jakie są wymagania co do pracowników, znajomości języków czy też wykształcenia. Udzielono nam również informacji na temat stażów w instytucjach Unii Europejskiej w celu uzyskania doświadczenia zawodowego. Dzięki tej podróży poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat kultury oraz pogłębiliśmy swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej co jest ważne w kierunku naszego kształcenia.
Relacja uczestników – Julii Dutkowskiej i Sebastiana Kostki