
Z wieży na wzgórzu Widok można było dostrzec Baranią Górę, Czantorię, Równicę… Gdyby budowla przetrwała, obchodziłaby swoje 133. urodziny. Niestety, wydaje się, że Widok swoje najlepsze lata ma już za sobą.
18 września 1880 roku na wzgórzu Widok w Raciborzu – Brzeziu wzniesiono wieżę widokową. Budowla powstała z inicjatywy trzech darczyńców. Dołożyło się również miasto, które zezwoliło wyciąć z miejskiego lasu 20 grubych i 50 cieńszych pni. Z wieży można było dostrzec m. in. Baranią Górę, Czantorię, Równicę i Górę Świętej Anny. Wieża została rozebrana w 1923 roku.
10 lat po powstaniu wieży, na wzgórzu powstała również restauracja Aussichts-Restaurant, którą otaczały liczne atrakcje, m. in. plac zabaw dla dzieci, strzelnice i krąg przeznaczony na tańce. Pozostałości po restauracji spłonęły 10 sierpnia 2012 roku (więcej na ten temat>>>).

Dzisiaj wydaje się, że Widok najlepsze dni ma już niestety za sobą (więcej o historii Widoku>>>). Czas pokaże, czy atrakcyjne i uwielbiane niegdyś przez raciborzan miejsce odzyska kiedykolwiek swój dawny blask.
/żet/




![Dzień Kobiet z książką. Spotkanie z Danutą Chlupową w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Dzień Kobiet z książką. Spotkanie z Danutą Chlupową w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/danuta-chlupowa.jpg)


![Nocne rozgrywki na zakończenie ferii na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/noc-z-grami-bez-pradu-gry-planszowe-stacja-mlodych.jpg)



![XIII Turniej Zakładów Pracy i Służb Mundurowych rozstrzygnięty [ZDJĘCIA] XIII Turniej Zakładów Pracy i Służb Mundurowych rozstrzygnięty](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Turniej-Siatkarski-Zakladow-Pracy-i-Sluzb-Mundurowych-o-Puchar-Prezydenta-Miasta-Raciborz-218x150.jpg)

![Ponad 15 litrów krwi podczas akcji w raciborskim oddziale Straży Granicznej [ZDJĘCIA] Ponad 15 litrów krwi podczas akcji w raciborskim oddziale Straży Granicznej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/slosg-straz-graniczna-krwiodawstwo.jpg)
![Komiksy, klocki i gry planszowe. Tak wyglądały ferie w filiach bibliotecznych [ZDJĘCIA] Komiksy, klocki i gry planszowe. Tak wyglądały ferie w filiach bibliotecznych](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/komiksowe-ferie-biblioteka.jpg)
![Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK [ZDJĘCIA] Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-rck-rysunek-25.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)









Genialny artykuł. Po jego przeczytaniu czuję, że jestem innym człowiekiem.