Nieudana próba odwołania prezesa Rafako

Przewodniczący rady nadzorczej Rafako Jerzy Wiśniewski próbował podczas spotkania z innymi członkami rady odwołać prezesa spółki Wiesława Różackiego oraz dwóch wiceprezesów – informuje Rafako w komunikacie.

W komunikacie podano, że w niedzielę 28 października z inicjatywy Jerzego Wiśniewskiego odbyło się spotkanie z udziałem m.in.: Małgorzaty Wiśniewskiej, Przemysława Szkudlarczyka i Piotra Wawrzynowicza, w trakcie którego podjęto próbę przekształcenia go w posiedzenie rady nadzorczej spółki.

- reklama -

 

Zgłoszony został także wniosek o dokonanie zmian w składzie zarządu Rafako, polegających na natychmiastowym odwołaniu z funkcji prezesa Wiesława Różackiego oraz dwóch wiceprezesów: Bożeny Kawałko i Dariusza Karwackiego.

 

Zarząd Rafako ocenił, że wspomniane spotkanie nie może zostać uznane za posiedzenie rady nadzorczej zdolne do podjęcia jakichkolwiek uchwał.

 

Tymczasem w kolejnym komunikacie Rafako donosi, że Wiesław Różacki z dniem 29 października składa rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki PBG S.A. w upadłości układowej. Jako powód prezes Różacki podaje całkowity brak możliwości sprawowania kontroli przez kierowany przez siebie zarząd PBG nad kluczowym aktywem operacyjnym tej spółki jakim jest pakiet kontrolny akcji Rafako S.A. posiadany przez spółkę zależną od PBG czyli Multaros Tading Company Limited z siedzibą w Nikozji (Cypr), a tym samym brakiem możliwości przyjęcia przez siebie odpowiedzialności za prowadzenie zarówno działalności operacyjnej, jak i procesu restrukturyzacji grupy kapitałowej PBG S.A.

 

Oto jak w piśmie do Jerzego Wiśniewskiego tłumaczy motywy swego działania Wiesław Różacki: 4 lipca 2012 roku spółka Multros Trading Limited zawarła umowę zastawu na wszystkich posiadanych przez siebie zdematerializowanych akcjach Rafako S.A. na rzecz spółki prawa cypryjskiego Adaptorinvest Limited. Zabezpieczenie to zostało ustanowione na akcjach Rafako S.A. w celu zabezpieczenia zobowiązań Mulatros Trading Limited wobec spółki Adaptorinvest z tytułu zawartej pomiędzy tymi spółkami umowy o świdaczenie usług finansowych z dnia 4 lipca 2012 roku. Dyspozycje do zawarcia tych umów (tj. umowy o świadczenie usług doradztwa finansowego oraz umowy zastawu) udzieliła osoba, której tożsamości nie znałem pomimo pełnienia przeze mnie funkcji Prezesa Zarządu PBG S.A. w upadłości układowej. Osoba ta nie tylko bez wiedzy i zgody Zarządu PBG S.A. w upadłości układowej działając w imieniu PBG S.A w upadłości układowej wydała dyspozycję do zawarcia tych umów, ale także nie przekazała informacji o ich zawarciu ZarządowiSpółki PBG S.A. w upadłości układowej. O fakcie tym powziąłem informacje dopiero w dniu 5 października 2012 roku. Przed tą datą zgodnie z posiadaną przeze mnie wiedzą Zarząd Spółki PBG S.A. w upadłości układowej nie podejmował w sprawie zawarcia tych umów żadnych formalnych decyzji, jak również nie było to przedmiotem  żadnej dyskusji w ramach zarządu.

 

Informuję jednocześnie, że pomimo wielokrotnych próśb kierowanych – od chwili powzięcia przeze mnie wiadomości o obciążeniu akcji Rafako S.A. – do pełnomocnikó ustanowionych na podstawie Umowy o świadczenie usług z dnia 05 grudnia 2011r. zawartej pomiędzy PBG S.A. a OSYS Poland Ltd. – do nia dzisiejszego – nie udało mi się ustalić w sposób pełny, tak przyczyn zawarcia umów złożonych Nadzorcy Sądowemum jak i aktualnego stanu prawnego akcji RAFAKO S.A..

 

Dodatkowo muszę podkreślić, iż samo zawarcie umowy na świadczenie usług doradztwa finansowego z nieznaną spółką prawa cypryjckiego (Adaptorinvest Limited) jest moim zdaniem całkowicie nieuzasadnione z punktu widzenia grupy kapitałowej PBG S.A. w upadłości układowej, jej akcjonariuszy jak również wierzycieli. Adatorinvest Limited miał bowiem świadczyć usługi finansowe na rzecz Multaros Trading Company Limited za wynagrodzeniem 5.000.000 euro. Umowa ta, która jest całkowicie pozbawiona sensu ekonomicznego dla Multaros Trading Company Limited jakm również dla grupy kapitałowej PBG S.A. w upadłości układowej, została zabezpieczona zastawen na akcjach o wartości ok. 462.441.997,20 złotych. Tym samym moim zdaniem zawarcie tych umów może spełniać przesłanki działania na szkodę zarówno spółki Multaros Trading Company Limited i całej grupy kapitałowej PBG S.A w upadłości układowej, jak również wierzycieli spółki PBG S.A w upadłości układowej.

 

Nowym prezesem PBG decyzją rady nadzorczej został Paweł Mortas.

 

/ps/

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Nikt go nie zmuszał przyjąć tę posadę, choć prawda taka, że najoględniej mówiąć wytarli sobie nim swoje zakłamane buzie…. To on przyjął na twarz wszystkie kalumie po fali upadłosci w spółkach zależnych, a teraz jak już „murzyn zrobił swoje…”. Pełny szacunek dla Pana Różackiego za zachowanie w tej sytuacji!

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj