491 lat temu powstało tzw. II Księstwo Raciborsko-Opolskie

13 listopada 1521 roku zmarł książę raciborski Walentyn. Władzę w księstwie przejął książę opolski Jan II Dobry. Dzięki jego obrotności ziemie raciborska i opolska zostały ponownie złączone w jedno księstwo. Dokładnie 491 lat temu książę opolski Jan II Dobry utworzył Księstwo Raciborsko-Opolskie. Stało się tak dzięki zawartemu w 1511 roku układowi o przeżycie, który bezdzietny władca opolski zawarł z również bezdzietnym księciem raciborskim i rybnickim Walentynem, ostatnim przedstawicielem bocznej linii dynastii Przemyślidów. Układ został zatwierdzony przez suwerena obu książąt Władysława Jagiellończyka, króla Czech i Węgier. Gdy 13 listopada 1521 roku zmarł Walentyn, Księstwo Raciborskie przypadło właśnie Janowi II Dobremu.

Przydomek "Dobry", który zyskał Jan II, znakomicie pasuje do opisu panowania ostatniego piastowicza z linii opolsko-raciborskiej. Rządy w Księstwie Opolskim Jan II objął w 1476 roku. W ciągu swego długiego życia Janowi II udało się powiększyć księstwo o ziemię prudnicką i większą część Górnego Śląska – w 1494 roku Jan kupił ziemię gliwicką, w 1495 Księstwo Toszeckie, po śmierci swego brata w 1497 roku przyłączył do księstwa również Niemodlin, w 1498 zakupił Bytom, a w 1509 ziemię kozielską.

- reklama -


Racibórz, obok Opola, miał stał się miejscem składania hołdu Królowi Czech, a także miejscem obrad najwyższe instancji sądowniczej księstwa – sądu apelacyjnego, który powinien był zbierać się dwa razy do roku (fot. Lajsikonik, pl.wikipedia.org).

Ziemie, którymi władał Jan II dobry rozkwitały gospodarczo – głównie dzięki licznym przywilejom ekonomicznym nadawanym przez piastowicza. 16 listopada wydał on Ordunek Gorny, który spowodował wzmożony rozwój górnictwa kruszcowego, a w 1531 roku przywilej ziemski zwany Przywilejem Hanuszowym, w którym władca z jednej strony potwierdzał i umacniał jedność Księstwa Raciborsko-Opolskiego jako części Królestwa Czech, a z drugiej strony dawał chłopstwu prawo do nabywania i posiadania ziemi. Po śmierci Jana władzę w księstwie miał sprawować zwoływany przez króla czeskiego lub namiestnika Śląska sejmik ziemski. Władza wykonawcza miała należeć do nominowanego przez Króla Czech namiestnika, który miał być szlachcicem mieszkającym na terenie księstwa.
Jan II zmarł bezpotomnie w 1532 roku w Raciborzu. Pochówek odbył się w kościele św. Krzyża w Opolu. Po śmierci piastowicza Księstwo Raciborsko-Opolskie dostało się w ręce Hohenzollernów, a w przyszłości Habsburgów. Interludium niemieckiego panowania na tym terenie stanowiły dwuletnie rządy siedmiogrodzianina Gabriela Bethlena i dwudziestoletnie rządy władców z dynastii Wazów, którzy w latach 1646-1666 kontrolowali księstwo jako zastaw. W 1742 roku księstwo zostało inkorporowane do Prus.

/żet/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj