Portal szpyndlik.eu ma promować miejsca związane z historią Górnego Śląska. W całym serwisie znajdziemy zaledwie dziewięć informacji dotyczących ziemi raciborskiej. Można to zmienić. Ruszył portal szpyndlik.eu, który w zamyśle twórców ma być bazą informacji dotyczących historii Górnego Śląska i pozostałości po nich. Nazwa portalu nawiązuje do śląskiego określenia szpilki – centralnym miejscem portalu jest mapa Górnego Śląska z zaznaczonymi przy użyciu szpilek istotnymi dla historii regionu miejscami.
Młyn wodny w Brzeźnicy jest jednym z dwóch zabytków, o którym informuje portal szpyndlik.eu (fot. Klaudiusz Tobiasz, pl.wikipedia.org).
– Tworków – jako miejsce działalności i śmierci "śląskiego Tacyta" Augustyna Weltzla,
– Pałac w Pogrzebieniu,
– Racibórz – miejsce urodzin Andreasa Bartetschki (przed wyjazdem do Wrocławia był gwardianinem miejscowego domu zakonnego Franciszkanów), miejsce aktywności urodzonego w Wojnowicach Józefa Rostka (polski działacz społeczny na Śląsku, pierwszy redaktor historycznych Nowin Raciborskich), miejsce, w którym istniał staroluterański zbór znajdujący się przy dzisiejszym Placu Zborowym, miejsce działalności Carla Ulitzki, księdza i polityka niemieckiego, proboszcza w kościele św. Mikołaja na Starej Wsi, orędownika współistnienia narodów polskiego i niemieckiego na Śląsku, współtwórcy powojennej CDU,
– młyn wodny w Brzeźnicy,
– Rudy Raciborskie – klasztor Cystersów,
– Ligota Książęca – Łubowice – jako miejsce narodzin Josepha von Eichendorfa.
Twórcy serwisu szpyndlik.eu liczą w uzupełnieniu bazy informacji strony na pomoc internautów, szkół i samorządów.
/żet/
—————————————————————————————————————————
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
—————————————————————————————————————————-
Polecamy również:
Przedwojenne Nowiny Raciborskie – numery on-line
Biblioteka zakończyła proces digitalizacji archiwalnych numerów "Nowin Raciborskich. Pisma dla ludu polsko-katolickiego" z lat 1889-1922. Od teraz są dostępne on-line!
491 lat temu powstało tzw. II Księstwo Raciborsko-Opolskie
13 listopada 1521 roku zmarł książę raciborski Walentyn. Władzę w księstwie przejął książę opolski Jan II Dobry. Dzięki jego obrotności ziemie raciborska i opolska zostały ponownie złączone w jedno księstwo.
Śląsk w 2013: Rok Augusta Hlonda
August Hlond zapisał się w historii Polski i kościoła katolickiego. Jego zasługi dla Ojczyzny, wiernych i Górnego Śląska postanowili uczcić posłowie Sejmiku Województwa Śląskiego. W 2013 roku przypada 65. rocznica śmierci kardynała.
Ni ma co płokeć ino siednyć i pisoć i szpyndlikowoć…:)
Jeśli twórcom rzeczywiście uda się uzupełnić ten portal o większą (zdecydowanie!) ilość miejsc wartych odwiedzenia ze względu na ich historię, to będzie to całkiem przyjemna baza… Brawa za inicjatywę!