"Żołnierze Wyklęci" z bronią w ręku nie godzili się na sowietyzację Polski… Ci, którym udało się uniknąć śmierci w ubeckich katowniach i na Sybirze, musieli zmierzyć się z trwającymi latami szykanami ze strony komunistycznych władz.
W dołączonym do wprowadzającej święto ustawy z 3 lutego 2011 roku czytamy, że jest [święto – przyp. red.] wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.
Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta podjął w 2010 roku ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński na wniosek Porozumienia Organizacji Kombatanckich (w jego skład weszły m.in.: Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość", Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej). Po śmierci Lecha Kaczyńskie inicjatywę kontynuował prezydent Bronisław Komorowski.
1 marca, z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, zostanie odprawiona msza i droga krzyżowa. TVP INFO o godzinie 23:30 wyemituje reportaż "Ogień i inni", poświęcony najsłynniejszemu z żołnierzy wyklętych por. Józefowi Kurasiowi "Ogniowi" – najsłynniejszemu z "żołnierzy wyklętych".
/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
71. rocznica powstania Armii Krajowej
Nie tylko zakochani świętują 14 lutego… 71 lat temu Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową. Głównym celem AK było przygotowanie i przeprowadzenie zbrojnego, zwycięskiego powstania.
Biały Orzeł odzyskał koronę
9 lutego 1990 roku Sejm RP przyjął ustawę o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym polski orzeł biały odzyskał koronę.
"Smoleńskie echa" na Końcu Świata: historia, film i śpiew
Podróżnik, filmowiec, muzyk i – od niedawna – również pisarz… Wojciech Popkiewicz zachwycił raciborzan głębią filmu o Aleksandrze Natalli-Świat, patriotyczną muzyką i fragmentami swej książki – "Ćma z czerwonej wyspy".
D. K. Strzecha: wykład prof. Kozołuba o tragedii Sybiraków
Prof. Ludwik Kozołub przyjechał do Raciborza z wykładem "Sybir we wspomnieniach dawnych Kresowian, a obecnych mieszkańców Opolszczyzny ". Tylko w latach 1939-1941 1,2 mln Polaków zostało zesłanych na wschód.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————–