91 proc. raciborzan głosuje za przynależnością do Rzeszy

92 lata temu, 20 marca 1921, mieszkańcy Górnego Śląska opowiadali się za przynależnością do Polski lub Rzeszy Niemieckiej. W Raciborzu nastroje były zdecydowanie proniemieckie, inaczej było na wsi. Plebiscyt na Śląsku – zdjęcia.

20 marca 1921 roku na historycznych terenach Górnego Śląska przeprowadzono plebiscyt narodowościowy, którego wyniki miały zadecydować o przynależności państwowej tych ziem. Plebiscyt objął 1573 gminy Górnego Śląska. Za Polską opowiedziało się 479 tys. osób mieszkających lub urodzonych na Śląsku, za Rzeszą Niemiecką – 707 tys. osób.

W Raciborzu, podobnie jak na całym objętym plebiscytem obszarze, wyniki głosowanie w mieście i podlegających mu wsiach różniły się diametralnie. W mieście za przynależnością Polską opowiedziało się zaledwie 9 proc. głosujących, podczas gdy na wsi było to już 41,3 proc.


Gen. Henri Le Rond był zdecydowanym zwolennikiem propolskiej interpretacji wyników plebiscytu narodowościowego na Górnym Śląsku. Plebiscyt narodowościowy na Górnym Śląsku – zdjęcia.
Największy odsetek głosów za przynależnością Polską odnotowano w Pszczynie – 74,2 proc. głosujących. Historycy podają rozmaite przyczyny niekorzystnego dla Polski wyniku plebiscytu, m. in.: wojnę polsko-bolszewicką, pełne zaangażowanie administracji niemieckiej w sprowadzenie na Śląsk emigrantów, którzy głosowaliby za Niemcami (choć trzeba zaznaczyć, że pierwotnie postulat taki zgłosiła licząca na głosy pracujących w Zagłębiu Ruhry Polaków strona polska), niemiecki terror połączony z jego złagodzeniem w okresie bezpośrednio przedplebiscytowym (co miało przekonać polskich Ślązaków o tym, że ich prawo do posługiwania się językiem będzie w Rzeszy szanowane).

- reklama -

Po ogłoszeniu wyników plebiscytu powstał spór co do ich interpretacji. Proniemieccy członkowie Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej – Włosi i Brytyjczycy – postulowali przyłączenie do Polski jedynie części powiatów pszczyńskiego, rybnickiego i skrawków powiatu katowickiego. Reszta, z największym udziałem przemysłu, miała pozostać przy Rzeszy. Nie zgadzali się na to Francuzi (również członkowie Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej) – gen. Henri Le Rondem na czele, który uznał że na podstawie wyników plebiscytu należy Polsce przyznać wszystkie wschodnie powiaty Górnego Śląska razem z całym okręgiem przemysłowym. Kompromisu nie udało się osiągnąć – 30 kwietnia do Rady Najwyższej wpłynęły oba projekty.

To co się później wydarzyło zależało w wielkim stopniu od woli i determinacji jednego człowieka – Wojciecha Korfantego, który wobec doniesień o skłonności Rady Najwyższej do wyboru opcji proniemieckiej wydał 3 maja 1921 roku rozkaz o rozpoczęciu III powstania śląskiego.

/żet/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:

Książka o plebiscycie na Raciborszczyźnie już dostępna

Publikacja pt. "Plebiscyt na Górnym Śląsku. Szczególna wiadomość z Tworkowa na ziemi raciborskiej" do nabycia w Urzędzie Gminy Krzyżanowice. Publikacja poświęcona plebiscytowi napisana jest w językach polskim i niemieckim.

Uczczą pamięć żołnierzy podziemia niepodległościowego

Klub Gazety Polskiej i Solidarni 2010 zapraszają na mszę w intencji Żołnierzy Wyklętych, połączoną z rozważaniem o żołnierzach stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40.

Wróg u bram… Sowieci podchodzą pod Warszawę

82 lata temu rozpoczęła się jedna z najważniejszych bitew w historii Polski i świata. W dniach 13 – 25 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie pobiło Armię Czerwoną. Do dzisiaj trwają spory o ojcostwo tego wielkiego sukcesu polskiego oręża.

——————————————————————————————————————–

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

27 KOMENTARZE

  1. Głupota ! ! ! mało tego, autor szuka śladów proniemieckiej przeszłości na terenie Ziemi raciborskiej – ani to rocznica Plebiscytu, ani wyniki – przytoczono wybrane wskaźniki procentowe??? Po co? i komu? to potrzebne! Ten fanatyk nie napisze prawdy nigdy, a takowa byłaby pouczająca – gdyby podał wyniki Plebiscytu Wsi po lewej stronie Odry, w tym Wieś hrabiowskich Eichendorffów – Łubowice które chciały do Polski ! ! ! To zrzynka kawałka historii z Internetu ! ! ! Co na to Naczelny tego portalu???

  2. Z całym szacunkiem dla historii i dla obu narodowości zarówno Polskiej jak i Niemieckiej, uważam że wysoki wskaźnik osób opowiadających się za Niemcami mógł niekoniecznie być odwzorowaniem tego jaka ludność na Śląsku mieszkała. Wydaje mi się że Ślązacy co oddawali głosy na Niemcy robili to z rozsądku widząc stabilną gospodarkę Niemiecką, gdyż odradzająca się Polska była pod wielkim znakiem zapytania czy kraj rozwinie się gospodarczo czy nie. Krócej mówiąc: nie chcieli się pchać do biedoty.

  3. Plebiscyt dla Ślązaków był mniej więcej czymś takim, jak zrobienie głosowania wśród Polaków przy rozbiorach Polski gdzie pytanie by brzmiało: Do kogo wolisz należeć do Rosji, Prus czy Austrii 😛

  4. Zgadzam się z toba – to, ze ktos glosuje za przynaleznoscia do niemiec nie znaczy ze jest niemcem, to ze wyjezdza do niemiec za praca nie znaczy ze jest zdrajca narodu. oznacza to tylko, ze z jakichs wzledow ma wrazenie, ze w innym kraju, nie w polsce, zyloby mu sie lepiej. a majac niemcy tak blisko, zaraz za granica glupio nie korzystac z dobrodziejstw ich kraju. patriotyzm nie ma tu znaczenia.

  5. do UWAŻNEGO ,czepiasz się” słówek „a powiedz gdzie patriotyzm Polaków ,którzy masowo wyjechali i dalej wyjeżdżają do Niemiec na stałe ,bądż do pracy.Powinni zostać i uprawiać Polską ziemię dla dobra ZUS-u ,KRUS-u itp.Większość domów w Łubowicach (i nie tylko) odremontowano za pieniądze zarobione w Niemczech,pojedż na wschód i zobacz jak tam wyglądają wioski.Gdyby dzisiaj rozpisano taki plebiscyt to 100% za przyłączeniem zagłosowało by napewno.

  6. Tytuł może mylacy ale dalej napisano: 92 lata temu, 20 marca 1921, mieszkańcy Górnego Śląska opowiadali się… i wszystko jasne, że to historia a nie teraźniejszośc. Poza tym historyczne zdjęcie, czepiacie się.

  7. Do ,,urzędnik,, Nie ,,może,, tylko….rozmyślnie mylacy, tak działa współczesna raciborska V kolumna niemiecka. Napisy miejscowosci w j. niemieckim już mamy, pikniki militarne promujące wehrmacht i młodzież z hakankrojcem i hajlowaniem również, teraz czas na……terażniejszy plebiscyt ! Karaluchy wyrażnie ożywiły się! Schroeder podczas przemówienia powiedział ,,podam Wam /niemcom/ Polskę na….tacy ,,

  8. [img]upload/small_0100_6947.jpg[/img][img]upload/small_2Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2011-06-06 123316.jpg[/img][img]upload/small_0Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2013-02-27 070735.jpg[/img][img]upload/small_0Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2011-06-06 124840.jpg[/img]

  9. Przyjmuję, że „urzędnik” to autor artykułu – ta wypowiedź potwierdza ducha dyskusji, jaki wyłanie się w kolejnych (wszystkich) wypowiedziach; jakoby ten „plebiscyt” – to czasy dzisiejsze ? ? ? „Plebiscyt”, tutaj, to ewidentna maska, którą nakładają „Niemieccy Ślazacy?” by zamanifestować swoje pragnienie przyłączenia Ślaska do Niemiec ! ! ! Po co ta maskarada ? Polacy Ślązacy wiedzą dokładnie co znaczy RAŚ i te prowokacje tutaj na tym portalu ! ! ! Jesteście straconym dla Polski pokoleniem ludzi młodych, otumanionych przez faszystowskich nauczycieli, potomków (tego w szkołach nie uczą). Odniesienie autora tekstu do roku 92 wstecz, to za mało, by uzasadnić PO CO? ten artykuł dziś ???
    Młokosom przypominam, że Plebiscyt odbył się, gdy Niemcy przegrały I wojnę św. i powrót Ślaska do Macierzy był nie unikniony.! ! ! ” Zamierzona „aluzja” do słowa „plebiscyt” potwierdza tylko głupotę – od tego czasu Niemcy przegrały drugą wojnę św. i nic nie wskazuje na to, żeby w UE znowu liczyć niemców na Ślasku ! ! !

  10. A to nie po to przypadkiem jest tytuł, żeby przyciągał uwagę? Jak Was tytuł zatkał, zaskoczył, etc. to znaczy, że spełnił swoją funkcję. Poza tym, mówi się przecież, raportując: Rok 20123, dziesięciu raciborzan dyskutuje na forum. Rok później już tylko ośmiu. pif-paff!

  11. nie am to stary, jak merytoryczna dyskusja. Koeś pod toba wykazał swoje racje, podal przyklad, a ty sie czepiasz malej pomylki… Tak trydno sie domyslic, ze chodzi mu o rok 2013..

  12. Oj ile tu pieprzenia o powodach dla których Polska totalnie przegrała glosowanie. Le Rond wcale nie chciał dobra Polski, lecz rozpieprzyć potężny ośrodek przemysłowy Niemiec jakim był Śląsk. Jak bardzo Francja popierała Polską rację stanu dowiedzieliśmy się po wybuchu wojny.Polska została sama! Ślązacy którzy głosowali za przynależnością do Niemiec nie byli powodowani niczym innym jak patriotyzmem i gotowością poparcia suwerennej Ojczyzny NA DOBRE I NA ZŁE ! .. a przecież po przegranej I wojnie światowej Niemcy aktualnie nie imponowali dobrobytem ! Ale u Ślązaków była świadomość że Ich Ojczyzna poradzi sobie z trudnościam i i to bardzo szybko. Wiedział o tym też pan Korfanty-który bardzo szybko i na SWOJĄ OSOBISTĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ decydowal sie na rozlew krwi aby mniejszość narzuciła swą wole większości. Taki to był .. demokrata a dodajmy,że CHRZEŚCIJAŃSJI DEMOKRATA. I kto tu był zbrodniarzem ??? A może zapytać o rolę pewnego ościennego Państwa – które zachowało sie jak zwykły AGRESOR ???? Kogo by to nie rozwścieczyło ??? ..jeśli tak gnojono suwerenność chwilowo słabego Państwa ??? Ile milionów Polaków zalaciło cenę za sposób realizowania CHRZEŚCIJAŃSKIEJ DEMOKRACJI NA ŚLĄSKU ???. Naprawdę wielki Piłsudski ostrzegał pewnego pana imieniem Wojciech, aby ten Polsce nie szykował wroga na Zachodzie !!!! Polska zresztą we właściwym czasie podsumowała Korfantego i dopiero dziś mamy nowego BOCHATERA /tak przez CH /.

  13. TO NIEMCY PRZEGRALI TOTALNIE NA ŚLĄSKU ! ! ! Wyłazi z Ciebie cichy wielbiciel Zaborców, którzy prawie co, przegrali I wojnę św. Dorabiasz do tego „mitologię”, zapominając o rodzimej ludności Ślaska, dla której, było jasne po której stronie leży Polska Prawda na Ślasku ! ! ! Jest też prawdą, że Plebiscyt odbywał się, pod „nadzorem” niemieckiej administracji, która miała „aparat” do dławienia Polskiej akcji propagandowej; chociażby udostępnianie lokali do zebrań agitacyhnych ( na zebraniu Polaków, zawsze byli obecni prowokatorzy, którzy swoim zachowaniem powodowali zamknięcie lokalu), właściciel lokalu najczęściej był sprzymierzeńcem Niemców itp.- pochody manifestacyjne ludności Polskiej do raciborskiej Strzechy, zawsze były przedmiotem napaści przez Niemców, ekscesów było wiele, łącznie z nękaniem rodzin Polskich, powodują zastraszanie ludności. „Tan” ujawnia też ciche sympatie niektórych „niemieckich Ślazaków?” dla Piłsudskiego (był więziony w Niemczech), który nie krył deklaracji co do Ślaska gdzie panowali Niemcy. „Tan” wyżywa się na Korfantym, będzie też zwolennikiem „niemieckich Ślazaków” że winę za II wojnę św. ponoszą Polacy itp. bzdury powszechnie lansowane. Wystarczy śledzić niemiecką kinematografię, gdzie kreuje się filmy z Niemcami, jako szlachetnych postaci w obronie złych Polaków. Mamy takie kwiatki w roku 2013 ! ! !

  14. jest taki kwestionujący który nawet jest za tchórzliwy aby się nawet anonimowo podpisać. Bądż więc KWESTIONARIUSZEM. Więc słuchaj Kwesionariusz, udaj sie do dowolnego Przedszkola i zapytaj sie w ktorym Rozbiorze Polski Polska utraciła Śląsk! Następnie zapytaj o wynik Plebiscytu na Śląsku. Potem pluj swoją t.zw.wiedzą i dalej zaśmiecaj dyskusję ludzi normalnych. JaK CIEBIE PRAWDA BOLI, TO NIE INSYNUUJ IDIOTYZMÓW HISTORYCZNYCH !!

  15. Mimo, że referendum jest sprzed lat, myślę że dziś podobna liczba polaków głosowała by za przynależnością do Niemiec. Szczególnie, jak się patrzy co się dzieje z naszym krajem. Czasem sobie myślę, że lepiej by nam był pod Niemcami, a nie z tymi cholernymi politykami polskimi rozwalającymi wszytsko, co w tym kraju wartościowe.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj