Na wezwanie Pius X z 1913 roku odpowiedziało 372 mieszkańców Śląska, w tym mieszkańcy Brzezia. Jesienią 1913 roku wyruszyli w długą drogę do Rzymu, aby uczcić rocznicę wydania przez cesarza Konstantyna edyktu mediolańskiego.
28 października 312 roku cesarz Konanstantyn Wielki zwyciężył swego konkurenta, wroga cesarstwa i chrześcijaństwa, cesarza Maxencyusza. W zwycięstwie miało mu dopomóc ukazanie się cudownego znaku na niebie. Wdzięczny Bogu za zwycięstwo, Konstanty ogłosił w lutym 313 roku edykt mediolański, który po latach prześladowań dawał chrześcijanom wolność wyznawania religii.
Uczestnicy śląskiej pielgrzymki do Rzymu z 1913 roku. Zdjęcie wykonano najprawdopodobniej 5 października 1913 roku. W ostatnim rzędzie, 13 z prawej ks. Karol Riedel (fot. archiwum T. Czajka).
O przełomowym dla rozwoju chrześcijaństwa pamiętał papież Pius X, który w liście z dnia 8 marca 1913 roku wezwał katolików do uroczystego obchodzenia pamiątki sławetnego wydarzenia, obiecując odpust jubileuszowy dla mieszkańców Rzymu i tych, którzy do niego przybędą.
Wezwanie Ojca świętego znalazło swój odzew na śląskiej ziemi – w śląskiej jubileuszowej pielgrzymce do Wiecznego Miasta wzięły udział 372 osoby, wśród których znaleźli się również parafianie z Brzezia, których prowadził ks. Karol Riedel, przyszły budowniczy kościoła w Brzeziu, wówczas ks. Proboszcz z Pogrzebienia.
Uczestnikami pielgrzymki z Brzezia nad Odrą byli: Mandera Józef, Grimm Ludwik, Jendrzejczyk Józef, Wałach Antoni, Malon Jan, Żgoll Walenty, Wincierz Joanna, Jambor Anastazja, Jambor Marta, Solich Julianna, Popeła Franciszka, Zuber Józefa, Myśliwiec Agata, Drożdżok Jadwiga, Jendrzejczyk Paulina. Z Potrzebienia do Rzymu powędrowali – Steinert Olga, Dudek Jan, Gensty Walentyn, Bulka Franciszka, Kuczek Marta, Biniasz Joanna, z Kornowaca – Kolonko Franciszek, Chrobok Ludwik, Gomolec Konstancja, Błaszczok Maria, Gabryś Anastazja, z Nieboczów – Wiktoria Walenko.
Cała śląska pielgrzymka była podzielona na 26 grup. Jej początek zaplanowano na 28 września, a koniec na 11 października. Podróż odbywała się drogą kolejową. Poniżej prezentujemy fragment ciekawego również i dzisiaj opisu podróży, zwłaszcza, że niewiele się w tej materii zmieniło w ciągu minionych stu lat.
Po dotarciu do Rzymu (3 października 1913 roku) pątnicy mieli okazję uczestniczyć w audiencji u Ojca świętego, która przypadła na dzień 5 października.
Powrót do domów zaplanowano na 11 października. W stuletnią (choć niedokładną) rocznicę tego ważnego dla nas epizodu z życia kościoła miało miejsce inne, wielkie wydarzenie – wybór nowego papieża – Franciszka.
/żet/
Na podstawie: "Brzeski Parafianin", Nr 2 (34), 23 kwietnia 1998, s. 4 – 5.
——————————————————————————————————————–
Artykuł zaczerpnięto z GazetaInformator.pl nr 134
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Droga krzyżowa w Kalwarii w obiektywie raciborzanina
Wielki Piątek jest dniem upamiętniającym ukrzyżowanie Jezusa. Tego dnia w kościołach odbywają się Drogi Krzyżowe. Najsłynniejsza z nich ma miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zdjęcia – Droga Krzyżowa w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Droga Krzyżowa ulicami Brzezia
Pomimo chłodu wielu parafian pod przewodnictwem proboszcza ks.Bogdana Reka wyszło ulicami Brzezia nieść krzyż na pamiątkę Drogi Krzyżowej. Zdjęcia>>
Wielkie dni z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym
Trzy dni Wielkiego Tygodnia są najważniejszymi wydarzeniami w roku liturgicznym Kościoła Katolickiego. To Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota – czyli Triduum Paschalne.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————–