Mariusz Węglorz z Katowic mówił na Zamku o tym, jakie są priorytety w nowej perspektywie finansowej.
O środkach unijnych rozmawialiśmy z pracownikiem Urzędu marszałkowskiego Mariuszem Węglorzem
Znaczenie środków unijnych dla rozwoju wspólnoty lokalnej i przedsiębiorczości w regionie
Dla przedsiębiorców to są bardzo istotne pieniądze. To jedyne źródło z którego mogą oni otrzymać bezzwrotną i zwrotne wsparcie w tak dużej skali. W perspektywie 2007 – 2013 rozkład finansowania kształtował się w proporcji 60 do 40. 40 procent stanowił wkład własny. Aż 60 procent stanowiło dofinansowanie. To olbrzymie wsparcie. Wiele firm z tego skorzystało i to z sukcesem.
Bariery…
Największą barierą jest brak takiej ilości środków, na jakie jest zapotrzebowanie. Czyli alokacja jest w dalszym ciągu niewystarczająca. Jednak i tak trzeba zauważyć, że w tym okresie programowania jest tych środków więcej niż w poprzednim. I nie mogę zgodzić się ze sformułowaniem, że procedury są nie przejścia. Trzeba przeczytać dokumenty, wniosek aplikacyjny. Nie jest to aż takie trudne i skomplikowane. Ale trzeba sobie zadać trud, żeby sprawdzić jak to funkcjonuje.
Mariusz Węglorz z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach jest zdania, że
środki unijne to koło zamachowe dla polskiej gospodarki.
A księgowość…?
W dzisiejszych czasach każda firma prowadzi księgowość, czy to zupełną czy niezupełną. Każda wykwalifikowana księgowa jest w stanie poradzić sobie z tą stroną finansową wniosku.
Czy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska wpisuje się w jakiś sposób w nową perspektywę finansową?
Tak WFOŚ wpisuje się również w finansowanie pewnych projektów. Jest na przykład liderem projektu związanego z likwidacją skutków wysokiej emisji zanieczyszczeń. Dla województwa śląskiego został on zapisany w kontrakcie terytorialnym w ramach środków zapisanych w regionalnych programach operacyjnych. Kontrakt terytorialny to pewien rodzaj umowy zawartej pomiędzy Zarządem Województwa Śląskiego oraz rządem RP. Gdzie zawiera się najważniejsze inwestycje w Rp, strategiczne z punktu widzenia jej interesów. WFOŚ w obszarze energetyka chce realizować projekt ukierunkowany na zmniejszenie emisji na terenie konurbacji śląsko – dąbrowskiej. Projekt ma być wart ok. 3 miliardów złotych.
Leszek Iwulski
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
————————————————
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na: