Akcja ma na celu uświadomienie obywatelom, że to właśnie oni mają ogromny wpływ na rozwój "szarej strefy".Akcja "Weź paragon", w której udział biorą Urzędy Skarbowe w całej Polsce, trwa cały rok. Działaniami objęty jest teren całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości wypoczynkowych. Podstawowym założeniem akcji jest kontrola wywiązywania się przez przedsiębiorców z obowiązków ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących i wydawania paragonów. Akcja jest odpowiedzią na potrzebę wsparcia przedsiębiorców prowadzących legalną działalność gospodarczą, którzy borykają się z problemem "szarej strefy".
W prowadzenie akcji zaangażowani są pracownicy urzędów kontroli skarbowej, izb skarbowych oraz urzędów skarbowych. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kontrolujący mają prawo nakładać mandaty karne. Do najczęstszych nieprawidłowości sankcjonowanych mandatem karnym należy dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej oraz niewydanie dokumentu (paragonu) z kasy rejestrującej stwierdzającego dokonanie sprzedażny.
Oprócz działań kontrolnych, na szeroką skalę prowadzona jest również kampania edukacyjna, która ma na celu uświadomienie społeczeństwu korzyści płynących z posiadania paragonu oraz z rzetelnego ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących przez przedsiębiorców.
Paragon to dokument potwierdzający dokonanie zakupu i powinien być wydrukowany dla nabywcy w momencie sprzedaży. Zawiera m.in. dane sprzedawcy, oznaczenie produktu lub usługi, informacje o cenie oraz podatku od towarów i usług (VAT). Paragon powinien być wydawany przy każdej transakcji bez potrzeby dodatkowych starań ze strony klienta.
Biorąc paragon:
– ułatwiamy sobie złożenie reklamacji,
– mamy możliwość porównania cen,
– wspieramy uczciwą konkurencję,
– mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani,
– zmniejszamy szarą strefę,
– dokładamy starań, żeby zapłacony przez nas w cenie podatek trafił do budżetu państwa.
/p/