Spektakl komediowy wszech czasów – Mayday w Raciborzu

Fajerwerki humoru, a zarazem pean na cześć męskiej zaradności, pomysłowości i intelektu. 15 lutego o godz. 18.30 w Raciborzu wystąpi krakowski teatr Bagatela w spektaklu MAYDAY.

 

- reklama -

 

 

Niejaki John Smith, taksówkarz, usiłuje wybrnąć z pomocą przyjaciela z tarapatów i nieoczekiwanych zbiegów okoliczności, demaskujących jego podwójne życie: w dwóch oddzielnych domach, z dwiema różnymi, równie mocno kochającymi go małżonkami. Smith stacza śmiertelny pojedynek z obiema kobietami, jednym homoseksualistą i komplikującymi jeszcze bardziej sytuację gapowatymi inspektorami policji.
Historia wpadki bigamisty wydawałaby się dobrym tematem na tragedię, Cooney udowodnił, że to najśmieszniejszy temat na świecie. „Sztuka Cooneya to mistrzostwo gatunku” – pisał Paweł Głowacki po premierze – „wehikuł śmiechu tkany misternie i bez wytchnienia na kanwie kompletnej bzdury. Oto przed nami historia demaskowania się londyńskiego taksówkarza-bigamisty. Cóż to kogo obchodzi? Co to obchodzi Polaka zwłaszcza? Kompletnie nic. Ale też nie o to chodzi, by obchodziło, ale o to, aby śmieszyło. i rzeczywiście się śmiejemy (jeśli ryk można nazwać śmiechem) przez bite dwie godziny. Śmiejemy się z niczego, śmiejemy się, gdyż wobec takiej galopady słowno-sytuacyjnych gagów nie sposób pozostać frasobliwym.”
Nie ma żadnej różnicy pomiędzy mężczyzną odkrywającym swą żonę w łóżku z jego najlepszym przyjacielem w farsie, a mężczyzną znajdującym swą żonę w łóżku z jego najlepszym przyjacielem w tragedii. Reakcja męża w każdej ze sztuk powinna być taka sama. Różnica polega na reakcji publiczności, a nie męża. Tak twierdzi Ray Cooney, autor najbardziej kasowych i z pewnością najśmieszniejszych fars, jakie powstały na Wyspach Brytyjskich w ciągu ostatnich lat i szturmem zdobyły teatry Europy Zachodniej i Broadwayu.

Obsada:
Barbara Smith – Alina Kamińska
Mary Smith – Katarzyna Litwin
John Smith – Krzysztof Bochenek /łukasz Żurek
Stanley Gardner – Łukasz Żurek/Maciej Słota
Inspektor Troughton – Bogdan Grzybowicz
Inspektor Porterhouse – Tadeusz Wieczorek
Bobby Franklin – Maciej Słota /Przemysław Redkowski / Adam Szarek
Reporter – Małgorzata Piskorz /Anna Rokita

Przekład – Elżbieta Woźniak
Tłumaczenie – Elżbieta Woźniak
Reżyseria – Wojciech Pokora
Scenografia – Joanna Schoen
Asystent reżysera – Alina Kamińska
Inspicjent / sufler – Teresa Twardziak-Bazylczuk / Sylwia Domin

Bilety w cenie 75 zł i 60 zł do nabycia w kasie RCK.

/ic/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj