
Gośćmi zorganizowanego wspólnie przez RAŚ i DFK spotkania byli Marcin Szewczyk, należący do RAŚ regionalista, autor napisanego po śląsku kryminału "Silesia Noir" oraz prowadzona przez niego Grupa Bina z Pszowa.

W niedzielę, 3 marca 2016 r., odbyło się w salce DFK w Nędzy "Popołednie ze ślonskom godkom". Organizatorami byli: Ruch Autonomii Śląska, DFK Nędza oraz wydawnictwo Silesia Progress.
Gośćmi specjalnymi spotkania byli: Marcin Szewczyk, należący do RAŚ regionalista, autor napisanego po śląsku kryminału "Silesia Noir", który też promowano oraz prowadzona przez niego Grupa Bina z Pszowa, która przedstawiła zgromadzonym dwie krótkie sztuki teatralne po śląsku.
Spotkanie poprowadził organizator Krzysztof Grzesik – raciborski członek RAŚ, natomiast w ramach promocji książki z Autorem rozmawiał wydawca Pejter Długosz. Rozmowie towarzyszyły pytania czy warto pisać właśnie po śląsku? Czy pisanie po śląsku to efektywny sposób promowania śląskiej mowy i śląskości? Pytano także o samą książkę i jej treść, skąd pomysł na jej napisanie.
Przy kawie i kołoczu zgromadziło się ok. 40 uczestników, którzy w miłej i sympatycznej atmosferze spędzili kilka popołudniowych godzin, kultywując śląską mowę a także dyskutując o jej aktualnej kondycji i perspektywach, o Śląsku, jego różnorodności i o samych Ślązakach.
Ruch Autonomii Śląska zapowiedział zorganizowanie kolejnych spotkań w powiecie raciborskim – najbliższe prawdopodobnie pod koniec maja w Pietrowicach Wielkich.
Tekst: Kamil Kotas
Fot.: Grzesik




![Śpiewamy światu. Świąteczny singiel Stasia Karonia z raciborskim akcentem [WIDEO] Śpiewamy światu. Świąteczny singiel Stasia Karonia z raciborskim akcentem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/stas-karon-ars.jpg)

![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Akcja „Podaj Prezent” na rynku w Raciborzu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/akcja-podaj-prezent.jpg)


![Raciborski PTTK na wycieczce w Wiedniu [ZDJĘCIA] Raciborski PTTK na wycieczce w Wiedniu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/pttk-raciborz-wieden-1.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)






![Raciborzanie współtworzą plan adaptacji miasta do zmian klimatu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Miejski-Plan-Adaptacji-do-Zmian-Klimatu-dla-Raciborza.jpg)