„Popołednie ze ślonskom godkom” w Nędzy

0

Gośćmi zorganizowanego wspólnie przez RAŚ i DFK spotkania byli Marcin Szewczyk, należący do RAŚ regionalista, autor napisanego po śląsku kryminału "Silesia Noir" oraz prowadzona przez niego Grupa Bina z Pszowa.

 

- reklama -

 

 

W niedzielę, 3 marca 2016 r., odbyło się w salce DFK w Nędzy "Popołednie ze ślonskom godkom". Organizatorami byli: Ruch Autonomii Śląska, DFK Nędza oraz wydawnictwo Silesia Progress.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli: Marcin Szewczyk, należący do RAŚ regionalista, autor napisanego po śląsku kryminału "Silesia Noir", który też promowano oraz prowadzona przez niego Grupa Bina z Pszowa, która przedstawiła zgromadzonym dwie krótkie sztuki teatralne po śląsku.

Spotkanie poprowadził organizator Krzysztof Grzesik – raciborski członek RAŚ, natomiast w ramach promocji książki z Autorem rozmawiał wydawca Pejter Długosz. Rozmowie towarzyszyły pytania czy warto pisać właśnie po śląsku? Czy pisanie po śląsku to efektywny sposób promowania śląskiej mowy i śląskości? Pytano także o samą książkę i jej treść, skąd pomysł na jej napisanie.

Przy kawie i kołoczu zgromadziło się ok. 40 uczestników, którzy w miłej i sympatycznej atmosferze spędzili kilka popołudniowych godzin, kultywując śląską mowę a także dyskutując o jej aktualnej kondycji i perspektywach, o Śląsku, jego różnorodności i o samych Ślązakach.

Ruch Autonomii Śląska zapowiedział zorganizowanie kolejnych spotkań w powiecie raciborskim – najbliższe prawdopodobnie pod koniec maja w Pietrowicach Wielkich.

Tekst: Kamil Kotas
Fot.: Grzesik

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here