
8 lutego w MOKSiR w Kuźni Raciborskiej odbyło się przedstawienie teatralne dla najmłodszych mieszkańców gminy.
Było to pierwsze tego typu przedstawienie skierowane głównie do dzieci z terenu gminy. Pomysłodawczyniami inscenizacji były: Kornelia Reichel – dyrektor Przedszkola nr 2 oraz Anna Gańdziarowska – wychowawczyni tejże placówki. Pani Anna była także autorką całego scenariusza, którego tytuł brzmiał "Strasznie dobra bajka".


Na kilka minut przed godziną 17. sala kuźniańskiego domu kultury wypełniła się dziećmi z Kuźni, Turza, Budzisk i Siedlisk. Najmłodszym mieszkańcom gminy towarzyszyli rodzice.
– Zabiegi mające na celu realizację inscenizacji trwały kilka tygodni. Dużego kłopotu nastręczało wyznaczenie terminu prób, abyśmy wspólnie mogli przygotować się do przedstawienia. Każdy przygotowywał się do występu praktycznie sam – mówi Sabina Chroboczek-Wierzchowska – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, a jednocześnie odtwórczyni roli Królewny.


Podczas przedstawienia, dzieci miały okazję zobaczyć postacie ze znanych sobie bajek, a także wysłuchać wiele interesujących opowiadań. Należy dodać, że w trakcie przedstawienia nie zabrakło czarów i magicznych zaklęć. Wszystkie zaprezentowane opowiadania łączył wspólny morał, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.


Wśród bajkowych postaci znaleźli się: Jaś i Małgosia (w ich rolę wcielili się radni Adrian Lepiarczyk, który "zagrał" również wilka i Aleksandra Bartoń), gajowy (Tadeusz Koral – przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Przestrzegania Prawa), król (Janusz Brzeźniak – szef Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Pomocy Społecznej), smok wawelski (Arkadiusz Mróz – nauczyciel historii z ZSOiT), Szewczyk Dratewka (Piotr Bartoń), czarownica (Anna Gańdziarowska), Czerwony Kapturek (Magdalena Wrona – studentka germanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim), a w roli babci z baśni braci Grimm wystąpiła Kornelia Reichel. W inscenizacji nie mogło również zabraknąć siedmiu krasnoludków (tu wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 2). Narratorem całego przedstawienia był przewodniczący Rady Miejskiej – Manfred Wrona.


– Tego typu przedsięwzięcia będą z pewnością kontynuowane. Przed nami jeszcze występ w Rudach, a potem województwo i Polska – zażartował na koniec radny Brzeźniak.
/BaK/




![Śpiewamy światu. Świąteczny singiel Stasia Karonia z raciborskim akcentem [WIDEO] Śpiewamy światu. Świąteczny singiel Stasia Karonia z raciborskim akcentem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/stas-karon-ars.jpg)

![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Akcja „Podaj Prezent” na rynku w Raciborzu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/akcja-podaj-prezent.jpg)


![Raciborski PTTK na wycieczce w Wiedniu [ZDJĘCIA] Raciborski PTTK na wycieczce w Wiedniu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/pttk-raciborz-wieden-1.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)






