– na podstawie „Osobliwości Przyrodnicze” – Jana Dudy
Cieszynianka wiosenna
Hacquetia epipactis
"Skrzyp olbrzymi jest naczyniową rośliną zielną, byliną, podlegającą w Polsce całkowitej ochronie na jej wszystkich naturalnych stanowiskach." "W lasach miejskich i na innych terenach naszego miasta występują prawie wszystkie te gatunki ssaków, co na całym śląsku. Najliczniejsze są sarny i lisy, rzadszy jest borsuk i azjatycki "przybłęda" – jenot, a z dużego kompleksu lasów kuźniańsko-rudzkich często chodzą tu na popas jelenie i dziki. Z mniejszych saków liczne są wiewiórki, jeże, łasice, gronostaje. Dość liczne są kuny leśne i domowe oraz tchórze. Na polach spotykamy też zające, a na piaszczystych ugorach Brzezia zobaczyć można duże kopce chomików. Nie brak też w Raciborzu przedstawicieli rodziny myszowatych. Mało jest nietoperzy, ponieważ wycina się stare dziuplaste drzewa, których potrzebują one do przesypiania dnia.. Najmniej jest natomiast popielic i koszatek, zaś o występowaniu tutaj nieco podobnej do nich orzesznicy naukowcy dotąd nie wiedzieli"
Cieszynianka wiosenna już prawie u nas wymarła.
"Roślinę tę, jako pierwszy ze śląska, opisywał 1 1857 r. F.Wimmer. Cieszynianka rosła wtedy dość licznie w Oborze i w Łężczoku. Natomiast w zbiorach zielnikowych Uniwersytetu Wrocławskiego znajdują się okazy tej rośliny zebrane w lesie Obora w dniu 23.02.1830 r!
Obecnie nie ma jej już w Łężczoku. Jednakże sporo cieszynianek corocznie kwitnie w pogranicznym lesie należącym do wsi Rozumice koło Kietrza. Niewiele tych roślin jest też w lesie w gminie Gorzyce, a dwa ostatnie kwitnące okazy cieszynianek, ktore rosły w Pocionkach, zostały wykopane w 1998 r. i przypuszczalnie posadzone w ogródku, gdzie niechybnie zginęły w niesprzyjających im zupełnie warunkach…
Najwięcej cieszynianek rośnie w mieście … Cieszynie, od którego wywodzi się bardzo ładna polska nazwa tej rośliny. Tam też utworzono dla jej ochrony dwa parkowo-leśne rezerwaty."
Skrzyp olbrzymi
Equisetum telmateja
"Dokładne poszukiwania terenowe wykazały występowanie w Raciborzu skrzypu olbrzymiego na ośmiu oddzielnych stanowiskach. Są to trzy stanowiska w lesie Obora, dwa stanowiska w lesie Widok oraz trzy stanowiska w miejscach nowych, tj. dotąd nie opisanych w botanicznym piśmiennictwie naukowym. Pierwsze ze stanowisk nowych znajduje się pomiędzy torami kolejowymi a stawami w Raciborzu-Brzeziu, w pobliżu nieczynnej już stacji kolejowej. Drugie z nowych stanowisk znajduje się w odległości około 0,5 km w kierunku północnym od pierwszego, również w najbliższym sąsiedztwie tego samego toru kolejowego, prowadzącego z Chałupek do Raciborza-Markowic. Trzecie nowe stanowisko występowania skrzypu olbrzymiego znaleziono w lesie Młyńskim i na sąsiadującej z tym lasem wilgotnej łące w odległości około 0,5 km w kierunku północno-wschodnim od stanowiska drugiego."
Orzesznica
Muscardinus avellanarius
Jeż europejski
Erinaceus europaeus
Raciborz po ” wyzwoleniu ” spalili Rosjanie jako pierwsze miasto w ” priekletej Giermanii” . A uciskany nie byl zaden Polak -przyklad Strzecha , Bank polski itd . Pozdrawiam