– na podstawie „Osobliwości Przyrodnicze” – Jana Dudy
"Spacerując w parkach lub wędrując po raciborskich lasach możemy zauważyć dziwne obrzmienia (guzowatości) na pniach drzew, zwłaszcza liściastych. Przyciągają one nasz wzrok i zastanawiamy się wtedy nad przyczynami powstania tak niezwykłych kształtów … spowodowane to jest infekcją Agrobacterium tumefaciens.
Nie tak dawno okazało się, że Agrobacterium tumefaciens jest bakterią niezwykle cenną dla współczesnej biologii eksperymentalnej, a zwłaszcza genetyki. Otóż w naturze powoduje ona powstawanie u roślin wspomnianych już guzów zwanych tumorami, czyli nowotworami. Kancerogenne (rakotwórcze) właściwości posiada specyficzny plazmid Ti Agrobacterium tumefaciens. Fragment DNA tego plazmidu potrafi wniknąć do zdrowej komorki miazgi (kambium) drzewa i zmusić ją do wytwarzania większej ilości cytokininy – hormony roślinnego stymulującego podzialy komórkowe… Jednakże genetycy potrafią pozbawić wspomniany plazmid Ti Agrobactrium tumefaciens jego chorobotwórczego działania na rośliny i równocześnie powierzyć mu rolę nośnika pożądanych genów, w celu wstawienia ich na trwale do chromosomów wybranej rośliny np. uprawnej…
Do opisanych manipulacji z wykorzystaniem niezwykłych "umiejętności" Agrobacterium tumefaciens można pobierać materiał genetyczny od roślin nawet zupełnie nie spokrewnionych , a więc nigdy w naturalnych warunkach nie krzyżujących się z rośliną ulepszaną i tym samym nie posiadających z nią wspólnego potomstwa. Tak więc bakteria powodująca powstawanie rakowych narośli na pniach drzew liściastych stworzyła człowiekowi nowe szanse gospodarcze…"
Czosnek niedźwiedzi
Alium ursinum
" Ta piękna roślina wiosennego runa, typowego dla cienistych lasów liściastych (jakich jest już bardzo mało w Polsce i w Europie) jest natomiast często spotykana na ziemi raciborskiej. Masowo rośnie w Łężczoku, Oborze, w lesie Tworkowskim, w zadrzewionej części Wielikąta, w parku przypałacowym w Rudach i w dwóch raciborskich parkach miejskich".
Dereń właściwy
Cornus mas – cudowne drzewo raciborskiego przedwiośnia
Dwa piękne okazy niewysokiego drzewa – derenia właściwego rosną w pobliżu stawu gondolowego mają około 80 lat ponieważ drzewka te rosną bardzo wolno. Najstarszy na ziemi raciborskiej dereń mający ok. 100 lat rośnie w zabytkowym parku w Wojnowicach.
Mangolia pośrednia
Magnolia soulangelana
Dwie piękne rośliny magnolii rosną przy szpitalu na ulicy Bema. Są one mieszańcem międzygatunkowym, który powstał we Francji ze skrzyżowania dwóch gatunków magnolii rodzimych nagiej i purpurowej. W Raciborzu – Ostrogu przy kościele św. Jana Chrzciciela jeszcze przed kilku laty rósł inny gatunek magnolii – japońska Magnolia kobus. W wielu raciborskich ogródkach przydomowych rosną młode magnolie.
Kłokoczka południowa
Staphylea pinnata
"Obecnie w granicach miasta Raciborza można zobaczyć tylko cztery duże krzewy kłokoczki południowej. Jeden w ogródku przydomowym na Płoni (przy ul Tarnowskiej 4), a trzy pozostałe w rezerwacie Łężczok, gdzie rosną w odległości około 150 metrów od zabytkowego dworku pocysterskiego…nasiona kłokoczki są jadalne i bardzo pożywne, ponieważ zawierają dużo białka i wartościowego, bezcholesterowego tłuszczu. Niegdyś tego tłuszczu używano do wyrobu świec. Znaczenie użytkowe miało dawniej również żółtawe, trudno łupliwe i bardzo twarde drewno kłokoczki, które wykorzystywano do wyrobu galanterii drewnianej oraz elementow tocznych"
Kłokoczka jest gatunkiem prawnie chronionym w Polsce.