- wydarzenie już minęło.
Projekcja filmu „Ulitzka”, cz. III w Muzeum w Raciborzu 12 grudnia

Nowy film Adriana Szczypińskiego prezentuje ostatnie 25 lat przywracania zapomnianej historii, której symbolem na ziemi raciborskiej jest m.in. prałat Carl Ulitzka.
12 grudnia o godz. 18:00 w Muzeum w Raciborzu odbędzie się projekcja filmu Adriana Szczypińskiego „Ulitzka”, część III, pt. „Przywracany pamięci”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Dwugodzinny dokument zamyka ośmioletni cykl poświęcony biografii prałata Carla Ulitzki, jednej z kluczowych postaci dla historii Raciborza i Górnego Śląska w minionym stuleciu. Poprzednia część filmu kończyła się na wydarzeniach z końca lat 90., kiedy po wieloletnim okresie milczenia mieszkańcy regionu mogli ponownie otwarcie mówić o swoich śląskich i niemieckich korzeniach.
Nowy film prezentuje działania ostatnich 25 lat, które doprowadziły do stopniowego przywracania pamięci o lokalnej historii i jej bohaterach. W produkcji wypowiada się 21 osób reprezentujących środowiska naukowe, kulturalne, samorządowe i kościelne: Danuta Hopko, dr Natalia Klimaschka, Piotr Fuglewicz, ks. dr Konrad Glombik, dr Josef Gonschior, dr Jerzy Gorzelik, ks. dr Piotr Górecki, ks. Krystian Hampel, dr Guido Hitze, bp Jan Kopiec, Mirosław Lenk, Andrzej Markowiak, Andreas Rim, Antoni Rubin, Piotr Scholz, dr David Skrabania, Andrzej Śliwicki, Andrzej Tomczyk, Grzegorz Wawoczny, Horst Werner i zmarły już Paweł Newerla, którego wypowiedzi zarejestrowane na potrzeby filmu pojawiają się na ekranie po raz ostatni.
Film stanowi podsumowanie wieloletnich badań i inicjatyw mających na celu utrwalenie wiedzy o ks. Carlu Ulitzce i jego roli w historii regionu. Wydarzenie organizowane w muzeum daje okazję, by zapoznać się z najnowszymi ustaleniami i spojrzeniem na lokalne dziedzictwo w perspektywie ostatnich dekad.
oprac. /kp/
– reklama –




![Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra [ZDJĘCIA] Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/vladislav-miczek.jpg)
![Karin Lednická gościem raciborskiej biblioteki [ZDJĘCIA] Karin Lednická gościem raciborskiej biblioteki](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/karin-lednicka.jpg)
![Drony, muzyka i szkolenia. Nowe inicjatywy w Tkalni w Kietrzu [ZDJĘCIA] Drony, muzyka i szkolenia. Nowe inicjatywy w Tkalni w Kietrzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/tkalnia-ekologiczna.jpg)
![O zimnych kąpielach w bibliotece na Ostrogu. Naukowe spojrzenie na morsowanie [ZDJĘCIA] morsowanie raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/morsowanie-raciborz.jpg)
![Terytorialsi ćwiczyli w Kuźni Raciborskiej rzut granatem [ZDJĘCIA] Terytorialsi ćwiczyli w Kuźni Raciborskiej rzut granatem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/13-sbot-slaska-brygada-obrony-terytorialnej.jpg)
![Udany start Łamatorów podczas turnieju w Bieruniu [ZDJĘCIA] Udany start Łamatorów podczas turnieju w Bieruniu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/lamator-raciborz-14.jpg)



![Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach [ZDJĘCIA] Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-biblioteka-markowice.jpg)
![Jak zachęcić dzieci do czytania? Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny o promocji czytelnictwa [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/biblioteka-karwina.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)






