– Praca zbiorowa pod redakcją Katarzyny Gruchot i Grzegorza Wawocznego
Słownik Biograficzny.
„Wszak historię tworzą właśnie ludzie. I tych wielkich, związanych z ziemią raciborską, chcieliśmy przypomnieć podejmując decyzję o przeprowadzeniu plebiscytu na
„Raciborzanin tysiąclecia”…”
"RACIBORZANIE TYSIˇCLECIA"
Praca zbiorowa
Pod redakcją Katarzyny Gruchot
Grzegorza Wawocznego
rok: Racibórz 2002
wydawca: Nowiny Raciborskie Sp. z o.o.
ISBN 83-912666-2-1
"Dekada demokracji, wolności słowa, rozrachunku z historią totalitaryzmu, odkrywania wielonarodowej Raciborszczyzny sprzed 1945r. – ziemi Polaków, Niemców i Czechów, a jednocześnie katolików, protestantów, żydów – tak krótko można scharakteryzować minione dziesięć lat. Rok 2000 skłaniał do szczególnej refleksji, której echa słyszane będą w następnych pokoleniach. Zadaliśmy sobie w redakcji Nowin Raciborskich pytanie: co wiemy o ludziach, którzy mieszkając na ziemi raciborskiej osiągali wielkie sukcesy lub którzy tu się urodzili, a potem w innych miejscach świata wspinali się na wyżyny nauki, malarstwa, pisarstwa, czy stanu duchowego? Wszak historię tworzą właśnie ludzie. I tych wielkich, związanych z ziemią raciborską, chcieliśmy przypomnieć podejmując decyzję o przeprowadzeniu plebiscytu na "Raciborzanina Tysiąclecia"…
Do współpracy zaprosiliśmy cenionych historyków, współpracowników Nowin Raciborskich, którzy gwarantują wysoki poziom merytoryczny publikacji. W tym miejscu pragniemy podziękować za ogrom pracy: Ryszardowi Kinclowi, Ewie Koczwarze, Aleksandrze Matuszczak – Kotulskiej, Norbertowi Mice, Benedyktowi Motyce, Pawłowi Newerli, Małgorzacie Rother-Burek i Piotrowi Sputowi. Jesteśmy przekonani, że bez nich dzieło nie mogłoby powstać. Zdajemy jednak sobie sprawę, że edycja ma w gruncie rzeczy charakter ciągły. Dalsze badania pozwolą odkryć na nowo kolejne postacie i rody… ".
ze wstępu