
Grzegorz Wawoczny
Dzieje opactwa, sanktuarium Matki Boskiej Pokornej oraz książęcej siedziby, a także wiadomości o miejscowej przyrodzie i innych atrakcjach turystycznych
"RUDY"
autor: Grzegorz Wawoczny
rok: 2002
wydawca: Wydawnictwo i Agencja Informacyjna WAW
ISBN 83-912030-7-7
"Wędrując po historycznym Górnym śląsku nie sposób ominąć wędrowcze Rud (z niem. Rud Wielkie), o których tak pisał w swoim poemacie "śląsk" znany polski podróżnik Bogusz Zygmunt Stęczyński:
W Rudzie nad rzeką Rudą zatrzymując kroki,
Piękne miejsce uderza nas swymi widoki,
Przedstawiając swoje drzewa rozmaite,
Za którymi są mury dachówką pokryte,
świecące mnóstwem okien – i wieża ozdobne,
A do zamku w grodzie zupełnie podobne.
Tu klasztor Cystersów, w którym życie trawią,
Czytaniem ksiąg poważnych przyjemnie się bawią
I wspominają w modłach swych księcia Opola […]"
wstęp – Grzegorz Wawoczny





![Raciborskie Dni Urody odbyły się po raz dziesiąty [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Raciborskie-Dni-Urody.jpg)
![Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem [ZDJĘCIA] Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/marcin-szewczyk-pszow-biblioteka-raciborz.jpg)





![I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/polonistyczny-olimp-48-218x150.jpg)


![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)






