Współpraca polsko – węgierska

Od 27.11.2004 do 30. 11. 2004 gościła w naszym mieście deledacja samorządowców , dyrektorów i nauczycieli z przedszkoli węgierskich. Od 27 do30 października gościła w naszym mieście delegacja z Budapesztu. Tradycją są już wzajemne odwiedziny i współpraca polskich i węgierskich przedszkoli, rozpoczęta w 1997r.
Z wizytą przybyli samorządowcy ,dyrektorki i nauczycielki budapeszteńskich przedszkoli.
Celem współpracy jest wymiana doświadczeń z zakresu efektywnego przebiegu procesu edukacyjnego
Goście odwiedzili pięć raciborskich przedszkoli ( Przedszkole nr 12,14,15,23,26) uczestnicząc w pokazowych zajęciach i warsztatach mających przybliżyć im treści i praktyczne wykorzystanie najnowszych metod gwarantujących wszechstronny rozwój dzieci.
W naszym przedszkolu gościliśmy delegację węgierską 28.11 tj czwartek . Dzieci 5 _ 6 letnie przedstawiły recytując i śpiewając utwory Jana Brzechwy – naszego patrona,zaś nauczycielki – Pani Barbara Ciuruś i Ewa Łukasik zaprezentowały metody i formy pracy z literaturą dziecięcą w przedszkolu . Pani Grażyna Węglarz , która prowadzi w naszej placówce zajęcia rytmiczne przedstawiła zabawy i tańce przy muzyce. W ten sposób nasi goście poznali inną część naszej pracy , czyli jak poprzez różne formy zabawowe dzieci przyswajają sobie wiedzę .Zobaczyli jak nasi wychowankowie z uśmiechem i radością potrafią zaprezentować zdobyte wiadomości i umiejętności. To co zobaczyli podsumowali jednym zdaniem , że dzieci w naszym przedszkolu czują się jak ryby w wodzie.
W poprzednich latach zaprezentowane były zajęcia z zakresu wychowania ekologicznego , gdyż placówka nasza stawia sobie za jeden z głównych celów kształtowanie świadomości ekologicznej naszych wychowanków w związku z realizacją przez nasze przedszkole Polityki środowiskowej zgodnie z normą ISO 14001.
Uważamy , iż nasze metody pracy bardzo podobały się nauczycielom z Węgier i chętnie je przeniosą na własny grunt. Wspólne spotkania umożliwiają nauczycielkom podpatrzenie rozwiązań edukacyjnych w pracy z dziećmi, a także zdobycie wiedzy pedagogicznej.
Program pobytu obejmował również zwiedzanie Raciborza i innych placówek oświatowych oraz wizytę w Urzędzie Miasta.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here