Polscy nosiciele HIV mają dobrą opiekę.

Co roku w Polsce notuje się ok. 600 nowych przypadków zakażenia HIV, w
sumie w naszym kraju zarejestrowanych jest ponad 9 tys. nosicieli wirusa.
Wszyscy oni mają dostęp do nowoczesnego leczenia przeciwretrowirusowego
finansowanego ze środków publicznych – mówili uczestnicy konferencji
prasowej zorganizowanej 29 listopada w Krajowym Centrum ds. AIDS.Konferencja odbyła się z okazji przypadającego 1 grudnia światowego Dnia AIDS. Uczestniczący w niej ks. Arkadiusz Nowak, od lat zaangażowany w walkę z tą chorobą, zapewniał, że polscy zakażeni objęci są opieką na najwyższym, światowym poziomie. Gorsza sytuacja panuje jednak za naszą wschodnią granicą. Od kilku lat obserwuje się niezwykle szybki przyrost liczby zakażonych na Ukrainie i w Rosji, przede wszystkim wśród osób uzależnionych od narkotyków. Także w Polsce do większości dotychczasowych zakażeń doszło na skutek stosowania zakażonych strzykawek, ale w ostatnich latach notuje się też coraz większą liczbę przypadków zakażenia drogą kontaktów heteroseksualnych.

Z danych Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że od początku epidemii w 1985 r. do końca października tego roku w naszym kraju zarejestrowano ogółem 9031 nosicieli HIV, z których co najmniej 5 122 uległo zakażeniu w związku z używaniem narkotyków. 1 504 zakażonych zachorowało na AIDS, 712 z nich zmarło.

W Raciborzu można przeprowadzić badania w kierunku zakażenia wirusem HIV odpłatnie w Powiatowej Stacji Krwiodawstwa, od poniedziałku do piątku w godzinach dopołudniowych. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza.

/skvar/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here