Zajęcia terapeutyczne w grupie specjalnej

0

W dniu 17 marca 2005 roku w grupie specjalnej naszego przedszkola odbyły się warsztaty edukacyjne pt. ” Terapia dzieci niepełnosprawnych umysłowo muzyką, ruchem i mową” prowadzone przez psychologa mgr Halinę Rycerz – Kuliga oraz logopedę mgr Bogumiłę Poźniak – Monasterską. W warsztatach wzięli udział nauczyciele przedszkoli powiatu raciborskiego.W trakcie warsztatów omówiono teoretyczne założenia pracy z dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo oraz przedstawiono metody pracy terapeutycznej w grupach integracyjnych i specjalnej.
W zajęciach praktycznych uczestniczyły dzieci uczęszczające do grupy specjalnej.
Zaproponowana metoda opiera się o relacje ruch – mowa jako naturalne determinanty rozwoju dziecka i została opracowana został przez prowadzące zajęcia. W terapii wykorzystuje się m in. elementy metody behawioralnej, W. Sherborne, logorytmiki, Knilla, pedagogiki zabawy, MDS Bogdanowicz oraz stymulacyjną metodę rozwoju mowy i myślenia Młynarskiej i Smereki.
Muzyka i inspirowany przez nią ruch oraz mowa rytmizowana i ekspresyjna zawierają porządek i pozwalają dziecku antycypować następne zdarzenia. Zajęcia i ćwiczenia terapeutyczne poprawiają ogólną kondycję psychiczną i fizyczną dziecka, pomagają nawiązywać kontakty werbalne i niewerbalne z rówieśnikami i terapeutami, wyzwalają aktywność, wywołują uśmiech i radość dziecka.
W dyskusji po zajęciach uczestnicy podkreślili rolę przestawionej metody w stymulacji rozwoju dziecka upośledzonego oraz zaangażowanie i predyspozycje prowadzących. Zajęcia przebiegały w atmosferze życzliwości i zrozumienia mało wymiernej a jednocześnie wymagającej dużego zaangażowania emocjonalnego i kompetencji terapeutów.
Zajęcia zakończyły się skromnym poczęstunkiem a udział dzieci wzmocniony pozytywnie słodyczami.

psycholog Halina Rycerz- Kuliga
logopeda Bogumiła Poźniak – Monasterska

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here