Żyj zdrowo i bezpiecznie

5

W ramach realizowanego autorskiego programu „Zadbaj o swoje bezpieczeństwo” nauczycielki Anita Raczkowska i Bożena Szczypka przeprowadziły miedzyszkolny konkurs „Żyj zdrowo i bezpiecznie”.Przebieg konkursu nadzorowała pielęgniarka szkolna pani Katarzyna Krawiec, która znana jest uczniom jako pogromczyni bakterii i zwolenniczka higienicznego trybu życia. Uczniowie uczestniczyli również w realizacji programu nt. promocji zdrowia, przygotowanego przez p. Małgorzatę Grabowską.

Zawodnicy zostali podzieleni na 5 stanowisk odpowiadających różnym kategoriom zadań. Znalazły się tam m.in.: rozsypanki, kolorowanki nt. bezpieczeństawa i trudne pytania.
Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek i program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy IIB.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

5 KOMENTARZE

  1. Podoba mi sie w Polsce to ze praktycznie na kazdym produkcie wyszczegolnione sa skladniki tego co jest w srodku. Tego raczej w Niemczech sie nie uswiadczy . Porownywalem produkty ktore sa sprzedawane na zachodzie i w Polsce calkiem inne rzeczy byly tam wyszczegolnione.Wiec jezeli chodzi o Polske klient jest b.dobrze poinformowany co ma w srodku. Jezeli chodzi o „nowalijki” to sprawa wyglada troche inaczej. Podaje przyklady z Niemiec gdzie zywnosc modyfikowana ..

  2. genetycznie w Supermarkiecie MUSI byc oznakowana . Co innego na targu tam nie ma pewnosci co sie kupi. Ale jest bardzo duzo sklepow ze „zdrowa” zywnoscia i te ostatnio sa w Niemczech bardzo w modzie ; moze te rzeczy so troche drozsze ale ze 100% gwarancja ze bez genetyki . Jest to sprawdzane poprzez Verbraucherzentrale ( Cenrtala Konsumentow ) sa bezstronni i postrachem dla wszystkich szwindli u nieuczciwych producentow. Sadze ze cos takiego przydalo by sie i w Polsce . Pozdr

  3. tolek

    to właśnie przez te podejzrane genetyczne eksperytmenta mamy takie choroby jak BSE a teraz ptasią grypę. Strach się bać!

  4. tolek

    „Dotychczas nie wykazano istnienia zagrożeń dla zdrowia konsumentów wynikających ze spożywania żywności zmodyfikowanej genetycznie.” co to w ogóle ma być? jak już wykażą coś takiego to będzie za późno. przecież takich rzeczy, takich wyników nie ustala się z dnia na dzień. trzeba co najmniej roku, może dwóch!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here