1 września

0

Chociaż z dniem 1 września Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu zmieniło nazwę niezmiennie od lat w ten dzień rozpoczął się kolejny rok szkolny. W Raciborzu dzwonek zadzwonił dla 3549 uczniów podstawówek i 2192 gimnazjalistów. W szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie raciborskim uczyć się będzie 7500 uczniów.
Z ogólnej liczby uczniów szkół podstawowych 515 to pierwszoklasiści rozpoczynający pierwszy szczebel edukacji. W gimnazjach w klasach pierwszych naukę rozpocznie 639 dzieci.
W tym roku w powiecie raciborskim mury szkolne opuściło ponad 1,5 tys. gimnazjalistów. Od 1 września br. do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe, uczęszczać będzie 1.881 uczniów. Są to mieszkańcy Raciborszczyzny i powiatów ościennych (wodzisławskiego, głubczyckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego). Absolwenci gimnazjów w większości będą kontynuować naukę w szkołach ogólnokształcących (ponad 500 osób), a także w technikach, liceach profilowanych, w zasadniczych szkołach zawodowych oraz w szkołach policealnych.


Powiatowa inauguracja roku szkolnego 2005/2006, z udziałem przedstawicieli władz powiatu na czele ze starostą raciborskim Henrykiem Siedlaczkiem, odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu.
W uroczystości wzięli udział m.in.: dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Barbara Dzierżawa, poseł Andrzej Markowiak, wicewojewoda śląski Andrzej Waliszewski.Podczas uroczystości Danuta Hryniewicz odebrała z rąk starosty akt powierzenia funkcji dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na kolejne 5 lat. Również do sierpnia 2010 roku została przedłużona kadencja dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury Elżbiety Biskup.Starosta uhonorował listem gratulacyjnym najlepszych absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego: Macieja Sokołowskiego, Pawła Jabłońskiego i Kamila Kamińskiego.

Uroczystość była też okazją do wręczenia aktów mianowania awansującym nauczycielom.


Spotkanie uświetnił wykład prof. Stanisława Gajdy, dyrektora Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego, autora wielu prac z leksykologii i stylistyki.
/BSp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here