„Drogi przygotowane do trudnego weekendu”

0

Co prawda akcja zimowego utrzymania dróg w powiecie raciborskim ruszyła już kilka dni temu, ale prawdopodobnie już ten weekend może się dla niej okazać nie lada testem.

Ma sypać, ma być mokro i ślisko na drogach. Czy kierowcy poradzą sobie z tak gwałtowną zmianą pogody i czy drogi okażą się odpowiednio do niej przygotowane…?

O to dba Powiatowy Zarząd Dróg. Zarządza on drogami powiatowymi oraz utrzymuje drogi wojewódzkie zlokalizowane na terenie powiatu raciborskiego przekazane w utrzymanie na podstawie stosownego porozumienia. Łączna długość dróg objętych zimowym utrzymaniem to około 270 kilometrów – 170 dróg powiatowych oraz 100 wojewódzkich.

Podobnie jak w poprzednich latach, prace związane z zimowym utrzymaniem dróg prowadzone są przez służby administracyjno – techniczne PZD. Przy siedzibie Zarządu PZD utworzono bazę sprzętowo -materiałową oraz całodobowy punkt dysponowania sprzętem zimowego utrzymania dróg. Informacje o przejezdności dróg powiatowych i wojewódzkich udzielać będzie dyżurny pod numerem telefonu 430 12 41. Pod tym samym numerem telefonu lub też w godzinach pracy PZD można zgłaszać sygnaly o problemach na drogach.

Do prawidłowego prowadzenia prac niezbędna jest informacja dotycząca zmian warunków atmosferycznych. Informacje te PZD uzyskuje z lokalnej Stacji Hydrologiczno – Meteorologicznej w Raciborzu oraz z internetowego biura prognoz w Opolu i Katowicach.

Prace zimowego utrzymania dróg prowadzone będą według standardów określonych Zarządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej. Odcinki dróg najbardziej narażone na zawiewanie śniegiem przed sezonem zimowym zostaną zabezpieczone zasłonami przeciwśniegowymi.
PZD uspokaja, że płotki nie stojące odpowiednio przy drogach nie są efektem silnego wiatru, ale taktyki, którą Zarząd praktykuje. Są one bowiem uprzednio jedynie dostarczane na miejsce, dopiero później ustawiane. Niestety powodem leżących zasłon często jest również akt wandalizmu, którego autorem są najczęściej rolnicy, dokonujący ostatnich prac na polach.

Jak podkreśla Adam Misa, rzecznik prasowy starostwa, PZD jest odpowiednio przygotowane zarówno do najbliższego, trudnego weekendu jak i całej zimy.

Akcja potrwa do 31 marca przyszłego roku.


/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here