Z harcerskiego kominka

Bycie harcerzem daje jednak olbrzymią satysfakcję i jest źródłem najbardziej różnorodnych przygód, jakie mogą się człowiekowi przytrafić, a także podnosi jego wartość moralną.

Harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej (ZHR) wracają do dawnych rycerskich ideałów: Bóg, Honor, Ojczyzna. Dokładają wszelkich starań, aby postępować honorowo i uczciwie w myśl woli Bożej.


Na co dzień raciborscy harcerze spotykają się na zbiórkach, organizują wyjazdy, biwaki, a raz na rok, w czasie wakacji jadą na obóz. Wszystkie te wspólne zajęcia mają na celu hartowanie ducha, kształtowanie osobowości i charakteru.
Harcerskie przygody to również pełne wrażeń wyjazdy, gdzie młodzi chłopcy zderzają się z nieujarzmioną przyrodą, przebywając w głębokich lasach, zdani na siebie. Tutaj trzeba im odporności psychicznej, opanowania, odwagi, a przede wszystkim wzajemnego zaufania do siebie, aby wspólnie sobie radzić, z nie zawsze przyjaznym otoczeniem przyrody.Młodzi ludzie wstępując w szeregi harcerstwa, są przydzieleni do zastępu składającego się z kilku harcerzy i zastępowego, który opiekuje się swoim zastępem. To on organizuje zbiórki i jest bezpośrednim przełożonym swoich podopiecznych. Kilka zastępów składa się na drużynę, na czele której stoi drużynowy. On zajmuje się m.in. sprawami wychowawczymi i organizacyjnymi swojej drużyny. Drużynowi podlegają komendantowi – szefowi środowiska harcerzy.Organizacja zajęć i wychowywanie chłopców i dziewcząt jest bardzo odmienne, dlatego w Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej harcerze i harcerki mają osobny program i są niezależni od siebie. Zbiórki dziewcząt i chłopców zwykle są prowadzone osobno, natomiast większe i dłuższe wyjazdy organizowane są wspólnie.Bycie harcerzem to zadanie dla wyjątkowo ambitnych młodych ludzi, którzy głodni są wrażeń, gotowi są podejmować wyzwania, stawiają sobie wymagania, nie boją się trudu i poświęcenia. Przede wszystkim jednak harcerstwo to sposób na życie dla tych, dla których wciąż aktualne są ideały sprzed wieków: Bóg, Honor, Ojczyzna.Harcerze chętnie przywitają w swych szeregach tych, którzy chcą spróbować swoich sił na trudnej drodze, jaką jest harcerstwo. Wędrowanie przez życie z harcerskimi ideałami nie jest rzeczą łatwą i nie wszyscy potrafią temu podołać. Bycie harcerzem daje jednak olbrzymią satysfakcję i jest źródłem najbardziej różnorodnych przygód, jakie mogą się człowiekowi przytrafić, a także podnosi jego wartość moralną.Harcerze zapraszają na swoją stronę: www.raciborz.zhr.pl/

/Źródło: Gazeta Duszpasterstwa Młodzieży „Sieć”/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here