Dzień Śląski w ZSZ

21 marca 2006 r. już po raz III zorganizowano w raciborskim Zespole Szkół Zawodowych obchody Dnia Śląskiego. Przewodnim hasłem Dnia Śląskiego było: „Życie Ślązaka od kolebki do grobu”. Pomysłodawcą i głównym organizatorem była pani mgr Violetta Morawiec.Program obejmował:

Spektakl pt: „Życie Ślązoka poczciwego od narodzin do śmierci”

„Prelekcję dr Korneli Lach na temat: „Obrzędy weselne na Śląsku”

Wystawę zdjęć i rekwizytów związanych z życiem rodziny śląskiej
Konkurs wiedzy o ziemi śląskiej
Prezentację filmów o tematyce śląskiej: „Grzeszny żywot Franciszka Buły”, Perła w koronie
Degustację potraw śląskich

Warsztaty tworzenia prezentacji multimedialnych „Obrzędy i zwyczaje śląskie”.

Dyrektor mgr Bożena Chudzińska – Latacz przywitała zaproszonych gości, grono nauczycielskie, młodzież szkolną.

Obchody Dnia Śląskiego rozpoczęto spektaklem „Życie Ślązoka poczciwego od narodzin do śmierci”. Była to inscenizacja przygotowana pod kierunkiem nauczycielek j. polskiego. Uczniowie przebrani w tradycyjne stroje odegrali sceny narzeczeństwa, „wykupin” panny młodej, ślubu, wesela, chrzcin, roczku, I Komunii Św., Abrahama, pogrzebu.
Spektakl był wspaniałą lekcją edukacji regionalnej. Młodzież przez odgrywanie ról miała niepowtarzalną okazję zapoznania się z
zapominanymi obrzędami. Intencją nauczycieli było pokazanie jak ważne są korzenie, z których wyrastamy i jak ważne jest, by przekazywać tradycje kolejnym pokoleniom.


Pani dr Kornelia Lach – badacz folkloru pogranicza śląsko – morawskiego, podzieliła się z młodzieżą swoją wiedzą uzyskaną w wyniku wieloletnich badań na ziemi raciborskiej. Myślą przewodnią interesującego wystąpienia było omówienie zwyczajów i obrzędów weselnych na Śląsku. Prelekcję ubarwiły fotografie z wesel śląskich. Pani Kornelia Lach jako osoba wywodząca się z tego terenu, a zatem znająca język, mentalność i kulturę tutejszej ludności w bardzo przystępny i ciekawy sposób potrafiła skupić
uwagę młodzieży, która tak niechętnie uczy się historii naszego regionu.


Na korytarzach zaprezentowano zdjęcia i przedmioty związane z życiem Ślązaka. Zgromadzone eksponaty pochodziły z domów rodzinnych uczniów ZSZ. Na zdjęciach można było zobaczyć jak przez wszystkie lata zmieniały się stroje weselne, komunijne, ubranka dzieci do chrztu. Nie zabrakło także tradycyjnego stroju śląskiego. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli.


W trakcie Dnia Śląskiego odbywał się także Konkurs wiedzy o ziemi śląskiej,który przygotowała i przeprowadziła bibliotekarka. Pytania obejmowały różne dziedziny życia: nazwy potraw, elementów stroju, herbów gmin, znajomość zabytków oraz znajomość biografii sławnych raciborzan. Młodzież poprzez zabawę poznawała gwarę, tradycje oraz znane postacie i miejsca.


Grupy młodzieży w wyznaczonych salach oglądały filmy o tematyce związanej ze Śląskiem. Niepohamowane wybuchy śmiechu towarzyszyły projekcji filmu pt. „Grzeszny żywot Franciszka Buły”, jeszcze raz okazało się że można przemycić pewne tradycje i wartości w inny, wesoły sposób. Zupełnie odmienne nastroje towarzyszyły projekcji filmu pt. „Perła w koronie”: twarze pełnie skupienia, zamyślone spojrzenia pozawalały przypuszczać, iż młodzież równie chętnie
poznaje historię Śląska podaną w taki sposób. Po projekcji nauczyciele zadawali pytania z obejrzanych filmów, padały różne odpowiedzi, powodujące uśmiechy na twarzach, ale zapytani o wrażenia odpowiadali niezmiennie, że są one niezatarte.


Jeszcze inne grupy uczniów opracowywały prezentacje multimedialne na temat Śląska, śląskich tradycji, ludzi i miejsc. Prezentacje te powstawały pod okiem nauczycieli informatyki.


W przerwie pomiędzy zajęciami w pokoju nauczycielskim miała miejsce degustacja potraw śląskich: były więc kluski śląskie ze szpyrką, chleb z fetem, kiszone ogórki, kołocz, kawa i tyj.


Nie jest to pierwsza i ostatnia edycja tej niecodziennej lekcji edukacji regionalnej w Zespole Szkół Zawodowych. Za rok inne pomysły po raz kolejny pokażą, że może być wesoło, mądrze i po naszymu.


/oprac. BSp/

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here