Radni się wstrzymali; gmina poczeka z realizacją zwrotu podatku

Radni na środowej sesji mieli podjąć uchwałę w sprawie likwidacji raciborskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji i przekształcenia w spółkę z.o.o., w której miasto by posiadało 100 proc. udziałów. Wycofano jednak ten punkt z porządku obrad – zakład musi wpierw dokonać inwentaryzacji.Racibórz w 2004 roku otrzymał z Funduszu Spójności dofinansowanie do realizacji "Gospodarki Wodno – Ściekowej" w wysokości 71 proc. nakładów inwestycyjnych netto, natomiast wkład własny miasta – 29 proc. z VAT od całości nakładów.

Obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest mozliwe przy przekazaniu wytworzonego majątku do użytkowania innemu eksploatorowi umową cywilnoprawną podlegającą VAT.
W związku z tym, iz umowy cywilnoprawnej nie można zawrzeć z własnym zakładem budżetowym, Rada Miasta chciała podjąć uchwałę o likwidacji Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu. Mienie zlikwidowanego zakładu zostałoby przekazane do utworzonej w jego miejsce spółki z.o.o., z którą to umowa dzierżawy możliwa jest do zawarcia. Nieprzekształcenie zakładu w spółkę uniemożliwiłoby rozliczenie VAT – u od projektu na kwotę 20 mln zł. i realizację zwrotu od już ponoszonych nakładów.

W ocenie radnych przedstawiony na sesji materiał nie był kompletny. Dlatego zdecydowano o usunięciu go z porządku obrad. Rada wróci do niego gdy zostanie uzupełniony. Prezydent zapewnia, iż przesunięcie uchwały na inny termin nie będzie miało wpływu na pomyślną realizację zwrotu podatku.

/SaM/

- reklama -

10 KOMENTARZE

  1. O ile mogę się tutaj zgodzić z jednym stwierdzeniem Wojnara, ze tymi sprawami powinna się zajmować osoba z miasta a nie z zewnątrz to niestety muszę stwierdzić, że patrząc na wyniki („po owocach ich poznacie”) – ani Wojnar ani prezydenci ani radni „nie mają zielonego pojęcia o Raciborzu, nie mają rozeznania, nie znają raciborskich problemów” i płacenie co miesiąc na tych vipów i tych radnych jest „marnotrawieniem publicznych pieniędzy”.

  2. A moim zdaniem Pan Tadeusz Wojnar potrafi ludzi wysłuchać,podać ręke,kiedy nikt nawet nie chciał ze mną rozmawiaći pomóc mi,właśnie ta osoba bardzo pomogła mi ,obecnie jestem w Klinice. Dzięki tej osobie żyję. Mam trójkę dzieci i ciężką chorobę. Nie zna mnie ale dużo mi pomógł już nie jeden raz w życiu.Chce aby i inni o tym wiedzieli.Teraz dziękuje! Barbara z Raciborza

  3. No to proponuję by pani Barbara oddała jako jedna z nielicznych (mam nadzieję)głos na Wojnara. Ilu jeszcze żołnierzy Tadeusza napisze tym podobne laudacyjne komentarze?

  4. Jak to Wojnar lituje się nad 4 tyś zł. O Boże, Wojnar mało nie płakał a zamordowanego człowieka ma w d….pie, ohydny faryzeusz. Wojnar jesteś zero.

  5. Do Barbary. Szkoda że synalek Wojnara nie zamordował jedno z twoich dzieci to może przejrzałabyś na oczy i zobaczyła jego pomoc. Masz szczęście,że z Wojnarem i jego synek nie udzielał ci pomocy.

  6. Wojnar pluje się o 4 tys.zł wydane na strategię a lekką ręką przeznaczył 80 tys.na obronę swojego stanowiska zatrudniając kancelarię z B.Białej.Na stanowisku pozostał bo Wojewoda popełnił błąd formalny i nie przywołał właściwego paragrafu.Sąd podszedł do sprawy literalnie. Błąd to błąd i sprewę odrzucił.

  7. Urosłeś już do rangi profesjonalnego krytykanta. Zabierasz głos na każdy temat. A co Ty dobrego wymyśliłeś i zrobiłeś dla tego miasta? Jakie masz konkretne propozycje oprócz opluwania bez rozeznania wszystkich radnych i prezydentów. Zastanów się nad sobą i weż się do nauki lub konkretnej pracy, zamiast siedzieć przy internecie i wszystkich opluwać i obrażać.Już wiem kim jesteś !

  8. A co zrobili nasi radni i prezydenci by teraz społeczeństwo okłamywać i bałamucić poprzez „poprawne politycznie” pisanie o nich??? Konrety proszę!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here