Słuch wspomagany aparatem

We współczesnym świecie coraz więcej osób cierpi na zaburzenia słuchu. Przyczyną mogą być zarówno wrodzone wady, komplikacje po przebytych chorobach jak i coraz większe natężenie otaczającego nas hałasu. O ile dawniej na osłabienie słuchu uskarżali się głównie ludzie starsi, dziś na niedosłuch cierpią coraz młodsi. Jest to pokolenie, które wyrosło ze słuchawkami od walkmenów w uszach. W rozwiązaniu tego problemu pomóc może w wielu przypadkach używanie aparatu słuchowego. Ponieważ jednak wady bywają różne, aparat zawsze musi być dobrany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Aby pomóc osobie źle słyszącej, nie wystarczy jedynie wzmocnić dźwięk. Ustalić też trzeba, które dźwięki słyszy lepiej, a które gorzej. Dlatego też najpierw należy przeprowadzić badania, które pozwolą ustalić o ile dźwięk należy wzmocnić i jaką ma on mieć charakterystykę częstotliwości, aby uzyskać maksymalny komfort słyszenia. Dopiero znając te parametry można dobrać odpowiedni aparat.

Stosowane dotychczas aparaty pozwalały na regulowanie od 2 do 4 parametrów, co w znacznym stopniu ograniczało możliwość ich dopasowania. Technika idzie jednak naprzód i obecnie na rynku dostępne już są aparaty programowane komputerowo, a nawet aparaty cyfrowe. Choć są one drogie, dają nieporównanie większe możliwości.

Wszystkie typy aparatów słuchowych produkowane są w dwóch wersjach – zausznej i wewnątrzusznej. Aparat zauszny umieszczony jest za małżowiną uszną i połączony dźwiękowodem z wkładką douszną. Wkładka ta jest modyfikowana zależnie od indywidualnych potrzeb użytkownika tak, aby maksymalnie poprawić jakość słyszanych dźwięków. Aparat wewnątrzuszny w całości mieści się w uchu, a jego obudowa robiona jest na podstawie modelu ucha użytkownika. Jest on tak mały, że prawie niezauważalny dla otoczenia, jednakże właśnie z tego powodu jego obsługa wymaga sprawności manualnej i dobrego wzroku.

Dostępne na rynku aparaty słuchowe:
– klasyczne aparaty analogowe – ręcznie regulowane, jednoprogramowe, z regulacją głośności,
– aparaty programowane – aparaty analogowe, sterowane przez komputer, jedno lub wieloprogramowe, technologia wielomikrofonowa,
– aparaty cyfrowe – mając zaprogramowane dane o wadzie słuchu automatycznie analizują akustykę otoczenia, regulują poziom dźwięków i tłumią hałas.

Dostępne dziś na rynku aparaty słuchowe, dzięki możliwościom współczesnej techniki, pozwalają na skorygowanie większości wad słuchu i przywracają komfort słyszenia.

/skvar/
(www.fonmed.com.pl)

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. serdeczne wspolczucie dla ludzi, ktorzy zostali na swiecie po smierci bliskich sami…samobojstwo to egoizm.tak naprawde nie rozwiazuje problemu, a co gorsze, godzi nie w osobe zabijajaca sie, ale w jej najblizszych…(*)

  2. nie każdy człowiek potrafi wytrzymać rozmite stresy a rodzina lub znajomi potrafią mu pomóc(lub chcą pomóc)wtedy zostaję jedna droga by z tym skończyć nie osądzajmy innych nie znając faktów które ich do tego skłoniły.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here