Przepuklina brzuszna

O przepuklinie mówimy wtedy, gdy tkanka lub narząd uwypukla się poza prawidłowe dla siebie położenie anatomiczne. Objawem przepukliny brzusznej jest więc zauważalne w obrębie brzucha uwypuklenie, z czasem coraz większe, pojawiające się podczas śmiechu, kaszlu lub parcia w trakcie oddawania moczu i stolca. Przyczyną jest osłabienie tkanki łącznej, pozwalające na wydostanie się poza anatomiczne granice jamy brzusznej błony otrzewnej wraz z pętlami jelit. Osłabienie to może być spowodowane w sposób naturalny wiekiem lub takimi czynnikami, jak ciężka fizyczna praca, przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma, a u mężczyzn przerost gruczołu krokowego. Pewną rolę w jej występowaniu odgrywają także przebyte operacje, ponieważ w miejscach blizn pooperacyjnych tkanka ulega osłabieniu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że przepukliny zdarzają się w każdym wieku, choć najczęściej cierpią na nie ludzie starsi, zwłaszcza mężczyźni.

Przepuklina nie jest dolegliwością, która minie samoistnie, tak więc nie należy uspokajać się faktem, że drobna początkowo wypukłość znika pod wpływem ucisku. Nie pomoże również noszenie pasa przepuklinowego. Przepuklina nie jest dolegliwością błahą, a jej poważną konsekwencją może być uwięźnięcie. Jest to sytuacja, w której jelita "zakleszczyły" się w worku przepuklinowym i nie mogą się stamtąd wydostać. Chorzy potrafią czasami samodzielnie uwolnić jelita, jeśli jednak im się to nie uda, z czasem dojdzie do mechanicznej niedrożności jelit i konieczna będzie natychmiastowa interwencja chirurgiczna.

Jedyną skuteczną metodą leczenia przepukliny jest operacja. Polega ona na podwiązaniu worka przepuklinowego i wzmocnieniu tkanek powłok brzusznych poprzez wszycie siatki z tworzyw sztucznych. Następnego dnia chory może już wstać z łóżka. Im wcześniej przepuklina zostanie rozpoznana, tym mniejszy jest konieczny zabieg. Warto więc o tym pamiętać i już przy najmniejszej nietypowej wypukłości jamy brzusznej czy pachwiny zgłosić się do lekarza.

Operacji nie wykonuje się tylko w przypadku przepuklin pępkowych u małych dzieci. Leczy się je przy pomocy plastrów uciskowych i zarastają one samoistnie.

/skvar/
(www.resmedica.pl)

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Po moim wpisie o pozwoleniu w innym wątku pojawił się taki piękny artykuł. No i niech jeszcze ktoś spróbuje powiedzieć, że Arteks to tylko jest zapatrzony w stronę Rybnika… Wręcz pobudzam do działania dziennikarzy. A teraz news. PKP bierze się za remont dworca w Raciborza. Znajomy powiedział mi, że rozwalają wiatę na 1 peronie. Zrobiono elewacje w Rydułtowach. Malują ławki na stacjach. Wróble ćwierkają, że jesienią będą duże obchody 150 lecia linii kolejowej Katowice-Rybnik-Racibórz.

  2. Do Mireczka G. Plan swoje a rzeczywistość jest inna . W najbliższym czasie (latach) powstaną jedynie: 1. Auchan 2. Castorama 3. Market Komfort. A tereny rekreacyjne to pobożne życzenia . Plan w chwili obecnej wygląda całkiem inaczej niż na załączonej mapce. Pozdrawiam

  3. Do Marka.Jak masz coś bardziej aktualnego to podziel się z tym na forum. Do A-F. wysłałem na prywatną wiadomość, na forum.raciborz.com.pl,ale jak nie doszła to wyślę jeszcze raz.

  4. Mam nadzieję że na święta bożego narodzenia uwiną się z budową, żebyśmy mogli zrobić świąteczne zakupy.W jednym z mniejszych marketów ma powstać wielki EMPiK,tak mi się obiło o uszy. Do A-F,no i jak, dostałeś wiadomości, dla pewności wysłałem dzisiaj dwa razy i raz zapytanie czy otrzymałeś w/w wiadomości

  5. A czy ktoś wie jaka jest powierzchnia całkowita Auchana wraz z galerią handlową? I ta część sportowo-rekreacyjna na którą też jest już pozwolenie na budowę, to co to ma być? Wolnostojący sklep sportowy, czy co takiego?

  6. Biedna ProNatura będzie musiała oddać pieniądze raciborskim sklepikarzom i straganiarzom za nieudolne blokowanie budowy Auchana Panie U. nie zazdroszczę panu.

  7. Mnie zastanawia jedna sprawa związana z budową na Kamienioku a mianowicie: ilu z obecnych radnych a chcący startować ponownie w wyborach będzie się szczyciło na plakatach i folderach wyborczych, że to właśnie oni przyczynili się do tej inwestycji i można ich uważać za ojców tej budowy (jedyna bodaj rzecz zrodzona w bólu przez 4 letnią kadencję i teraz każdy będzie sobie rościł do niej prawo).

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here