W rankingu „Rz” Rybnik wyprzedził Kraków i Toruń

„Rzeczpospolita” kolejny raz nagradza najlepsze miasta i gminy z całego kraju. Czym według „Rz” wyróżnia się zwycięski Rybnik? Dzięki staraniom samorządu nie jest już typowo górniczym miastem, ale centrum edukacyjno – usługowym swojego regionu. "Rzeczpospolita" kolejny raz nagradza najlepsze miasta i gminy z całego kraju.
Takie które potrafią jednocześnie dbać o finanse, podnosić jakość życia mieszkańców i współpracować z lokalnymi organizacjami. Dziś w Warszawie ogłoszenie wyników i wręczenie wyróżnień dla zwycięzców.

Ranking przygotowano podobnie jak w ubiegłym roku, po wnikliwym przestudiowaniu finansów gmin. Ma to na celu wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce.
W tym roku w kategorii miast na prawach powiatu pierwsze miejsce zajął sąsiedni Rybnik, za nim znalazł się Kraków i Toruń. Z kolei jeśli chodzi o gminy miejskie i miejsko – wiejskie to na szczycie stanął Międzyrzecz (Lubuskie), po nim Żary (Lubuskie) i Puławy (Lubelskie). Natomiast z gmin wiejskich najlepszy okazał się Andrespol (Łódzkie), potem Mszana Dolna (Małopolskie) i Dębno (Małopolskie).

Czym według "Rz" wyróżnia się Rybnik? Dzięki staraniom samorządu nie jest już typowo górniczym miastem, ale centrum edukacyjno – usługowym swojego regionu. Prof. Jerzy Buzek, szef kapituły rankingu cieszy się, że "samorządy zdobywają Unię Europejską", bowiem prawie połowa unijnych pieniędzy w ostatnich dwóch latach trafiła właśnie do samorządów, sporą część wydały zaś gminy.

Na co pieniądze idą głównie? Na drogi, oczyszczalnie ścieków, sieci kanalizacyjne, doprowadzanie Internetu.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here