Zamek Piastowski w Raciborzu do renowacji

Wygląda na to, że raciborski zamek jednak doczeka się renowacji. Powinna ona zakończyć sie do 2010 roku. Projekt powiatu dotyczący jego remontu zakwalifikowany został jako projekt kluczowy dla rozwoju Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Wczoraj w rybnickim magistracie odbyło się Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Liderzy samorządów lokalnych jednogłośnie zdecydowali o wyborze projektów kluczowych, które będą realizowane ze środków europejskich w Subregionie Zachodnim w okresie 2007 – 2013. Projekty zostaną umieszczone na liście zadań priorytetowych Województwa Śląskiego i nie będą objęte procedurą konkursową.

Poza raciborskim zamkiem na liście znalazł się również projekt budowy kanalizacji w gminach na terenie powiatu raciborskiego. Zdecydowano o przekazaniu 5 mln euro na renowację raciborskiego zamku i 7 mln euro na budowę kanalizacji w gminach powiatu raciborskiego. Wicestarosta raciborski Adam Hajduk uważa to za ogromny sukces. Z naszego terenu w subregionie zachodnim realizowane będą dwa projekty, niezwykle istotne dla lokalnej społeczności, a zarazem będące szansą rozwoju ziemi raciborskiej – mówi.

Przypomnijmy, że koncepcja remontu zamku zakłada adaptację budynku bramnego na potrzeby centrum organizacji imprez zamkowych i obsługi ruchu turystycznego, a także parteru budynku mieszkalnego na cele edukacyjne i wystawiennicze, a wyższe kondygnacje zostałyby przeznaczone na potrzeby hotelowo – gastronomiczne. Z kolei kaplica zamkowa byłaby miejscem koncertów kameralnych i specjalnych uroczystości religijnych. W zabytkowych obiektach pobrowarnych miałoby docelowo powstać Międzynarodowe Centrum Wymiany Naukowej i Artystycznej. Dziedziniec zaś miałby zostać zaadaptowany na potrzeby organizacji spektakli i koncertów plenerowych. Tu mógłby powstać również amfiteatr. Koncepcja zakłada ponadto rewitalizację otoczenia zamku i parku nad Odrą tak, by zamek był widoczny w panoramie miasta.

/SaM/

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Przy tej wspaniałej okazji zwracam sie z prośbą do ludzi dobrej woli i możliwości -o stworzenie możliwości przjazdu rowerami prze lub obok żwirowni przy ul Brzeskiej od Nieboczów do Widoku. Powstała by w ten sposób bezpieczna scieżka rowerowa z R-rza na Widok (via R-rz ul.Sudecka -Nieboczowy _Brzezie Widok ca ok 12 km)

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here