Muzyka w starym opactwie

Od maja do października w Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej w Rudach odbywać się będzie 11. Festiwal z cyklu „Muzyka w starym opactwie”.

Organizatorami są Rzymskokatolicka Parafia Wniebowzięcia NMP w Rudach oraz Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach.

Dlaczego „Muzyka w starym opactwie”? Bo tutaj od 1258 roku do kasaty klasztoru w 1810. przed obliczem Pani z Rud modlili się i sprawowali uroczystą liturgię cysterscy mnisi. Zaś wzmocnieni modlitwą, pełną muzyki i śpiewu – pracowali. Ślady ich mądrej, rzetelnej działalności do dziś widoczne są w okolicy. Festiwal pragnie więc nawiązywać do wielkich tradycji muzycznych zakonu.


W bieżącym roku mamy ku temu znakomitą okazję. Obchodzimy bowiem 400. rocznicę urodzin Johannesa Nuciusa, opata i kompozytora, który przez wiele lat żył i tworzył w klasztorze rudzkim. Nucius jest wybitnym przedstawicielem staroklasycznej polifonii. Do dziś zachowały się 102 jego motety. Festiwal da możliwość zapoznania się z częścią jego twórczości.

Nie można również pominąć 250. rocznicy urodzin W.A. Mozarta, genialnego twórcy wielu wspaniałych kompozycji religijnych. Przynamniej niektóre z nich ucieszą tegorocznych rudzkich słuchaczy.

Organizatorzy koncertów maja nadzieję, że i w bieżącym roku ubogacać będą muzyką organową i wokalną tych, którzy pielgrzymować będą do ukrytego wśród lasów Sanktuarium Matki Bożej Pokornej.
Zapraszamy więc wszystkich, którzy nie uznają za stracony czasu wypełnionego słuchaniem muzyki w miejscu jak najbardziej ku temu sposobnym.


 


 


Wykonawcy tegorocznych koncertów:


21.05.06 – Dyplomanci SMK w Gliwicach


25.06.06 – Henryk Botor


23.07.06 – Mariola Brzoska


27.08.06 – Klaudia Romek – sopran – Brygida Tomala – organy


17.09.06 – Brygida Tomala


15.10.06 – Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach – dyr. C. Freund


 


Koncerty odbywają się w Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach o godz. 17.00


 


Festiwal realizowany jest przy wsparciu środków budżetowych Samorządu Województwa Śląskiego i Starostwa Powiatowego w Raciborzu.


 


Patronat medialny sprawować będą: Gliwicki Gość Niedzielny, Diecezjalne Radio "PLUS", Nowiny Raciborskie, Nowiny Rybnickie, Raciborski Portal Internetowy.


 


Ks Bogdan Kicinger

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here