100-lecie kościoła w Raciborzu-Brzeziu

Na 5 listopada przypada setna rocznica wyświęcenia kościoła parafialnego w Raciborzu-Brzeziu – ówczesnym Brzeziu n/Odrą. Trwają już przygotowania do uroczystości. W związku z tym ksiądz proboszcz zwraca się do parafian z apelem.Drodzy Parafianie,

Zbliża się uroczysty kiermasz naszej świątyni: 100. rocznica wyświęcenia naszego kościoła. Chcemy wspólnie z Wami godnie uczcić tą rocznicę.


W związku z tym planujemy uroczyste obchody tej okazji pod tytułem „Kościół w Brzeziu wczoraj i dziś”. Uroczystość ta przypada na niedzielę 5 listopada 2006 r. W ramach tego będzie też odprawiona uroczysta msza koncelebrowana z udziałem Arcybiskupa Damiana Zimonia, Metropolity Katowickiego oraz innych zaproszonych księży z całego dekanatu. Aby uświetnić tą uroczystość chcielibyśmy w trakcie tych obchodów wszystkim Parafianom i gościom zaproszonym pokazać na dużym ekranie w naszym kościele jak nasza świątynia i cała parafia wyglądała kiedyś. A ponieważ jest to nasza wspólna duma i radość chcemy to uczynić przy współpracy wszystkich Parafian. Dlatego też prosimy wszystkich Parafian, abyśmy poszukali w swoich rodzinnych archiwach i albumach stare zdjęcia czy też widokówki przedstawiające naszą świątynię, uroczystości kościelne i przynieśli je do nas do kościoła. Szczególnie ciekawe byłyby zdjęcia przedstawiające np. nasz kościół w trakcie budowy lub zdjęcia z uroczystości kościelnych, takich jak procesja Bożego Ciała, Wielkanoc, Procesja Św. Urbana, Podziękowania za żniwne, wizytacje ważnych gości kościelnych, itp. Bardzo ciekawe byłoby również zobaczyć zdjęcia starego kościoła drewnianego – poprzednika naszej wspaniałej 100-letniej świątyni.


Chcielibyśmy również, abyście poszukali historycznych fotografii całej naszej parafii. Wiemy, że wielu mieszkańców Brzezia darzy dużym sentymentem naszą „małą ojczyznę” i ma dużo w swoich archiwach takich starych pamiątek ze starego Brzezia: zdjęć i widokówek ze „starych czasów”.


Im starsze i ciekawsze zdjęcia – tym lepsze.


Gdyby ktoś nie mógł osobiście dostarczyć zdjęć do kościoła a chciałby je udostępnić do skopiowania, istnieje możliwość osobnego umówienia się na skopiowanie. Chcielibyśmy, aby żadna pamiątka fotograficzna naszego kościoła oraz starego Brzezia nie została zapomniana i abyśmy mogli ją przedstawić wszystkim gościom na dużym ekranie w trakcie uroczystości 100-lecia. Wszyscy zadbajmy o to, aby nam się to jak najlepiej udało.


Niezależnie od tego być może uda się nam zrobić w ten sposób również jakieś opracowanie czy publikację upamiętniając 100-lecie naszego kościoła. Tam również zdjęcia czy widokówki z Waszych archiwów znalazłyby swoje godne miejsce.
Ksiądz Proboszcz
wraz z organizatorami uroczystości Uroczystości 100-lecia kościoła w Brzeziu

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here