Młodzieżowy chór ” Bel Canto” działający przy Gimnazjum nr 5 w Raciborzu, zdobył ” Brązowy Dyplom” (III miejsce) na II Międzynarodowym Konkursie Chórów „Gaude Cantem”, jaki odbył się w dniu 21 października br. w Bielskim Centrum Kultury.W Konkursie tym wzięło udział 30 chórów, z czego 23 w części konkursowej (około tysiąca chórzystów). Były chóry z Czech, Słowacji, Rosji, Węgier i Polski. Repertuar konkursowy obejmował 5 utworów, z których dwa skomponował nasz dyrygent, pan Marceli Reszka, a trzy opracował.
Część konkursowa trwała od godz. 8.30 do 14.30, a po obiedzie o godz. 16.00, rozpoczęły się koncerty popołudniowe. Nam przypadł w udziale koncert
w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe
w Bielsku-Białej Aleksandrowicach.
W tej przepięknej świątyni chór zaśpiewał 4 pieśni dopasowane charakterem do miejsca, w jakim występował. Wspaniała akustyka świątyni dostarczyła zarówno wykonawcom jak i słuchaczom dużo wrażeń. Powaga miejsca sprawiła, że przez chwilę mogliśmy śpiewać ” Ku pociesze i radości serc ludzkich oraz na chwałę Boga Najwyższego”.
O godz. 18.30 odbyło się ogłoszenie wyników oraz spotkanie dyrygentów
z jurorami. Zdaniem Jury, konkurs zgromadził najlepsze chóry działające obecnie w kraju, czego dowodem jest fakt, iż właśnie polskie chóry zdobyły: Grand Prix oraz dyplomy Złote, Srebrne
i Brązowe.
Nasz chór był najmłodszym uczestnikiem konkursu i sprawił sobie piękny prezent z okazji przypadającego w tym roku
X-lecia działalności. Warto na koniec przytoczyć słowa Wolfganga Amadeusza Mozarta, które stanowiły motto festiwalu:
„Muzyka nie może razić ucha i musi podobać się słuchaczowi. Innymi słowy, nie może nigdy przestać być muzyką.”
Sukces chóru ” Bel Canto” na II Międzynarodowym Konkursie Chórów „Gaude Cantem”.
- reklama -




![Bibliotekarze z Raciborza świętowali swój dzień [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/dzien-bibliotekarza-raciborz.jpg)
![Krzysztof Piersa spotkał się z czytelnikami raciborskiej biblioteki [ZDJĘCIA] Krzysztof Piersa spotkał się z czytelnikami raciborskiej biblioteki](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/krzysztof-piersa.jpg)


![Zawodnicy Butokukan Racibórz z medalami mistrzostw Polski [ZDJĘCIA] Zawodnicy Butokukan Racibórz z medalami mistrzostw Polski](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/butokukan-raciborz-iaido.jpg)
![Ponad 100 uczestników na starcie Biegu z Książką w Raciborzu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/bieg-z-ksiazka.jpg)

![Ponad 50 miłośników gór na wyprawie zorganizowanej przez PTTK Racibórz [ZDJĘCIA] Ponad 50 miłośników gór na wyprawie zorganizowanej przez PTTK Racibórz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/pttk-raciborz-rudawiec-kowadlo-1.jpg)


![Spotkanie z podróżnikiem w Rudach. Mariusz Kurek o odwadze i determinacji [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/mongolia-biblioteka-rudy.jpg)


![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)

![Za oknem śnieg a u nas wiosennie i kolorowo, czyli Dzień Ziemi w G 5 [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2017/05/w2-218x150c.jpg)
![Uczennice Gimnazjum nr 5 laureatkami wojewódzkich eliminacji konkursu Poznajemy Ojczyznę [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/p2-1-218x150.jpg)
![Wolontariusze z Gimnazjum nr 5 rozdawali żonkile [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/IMG_9008-218x150c.jpg)


![Łamator Racibórz z sukcesami na Pucharze Polski Super League Fights [ZDJĘCIA] Łamator Racibórz z sukcesami na Pucharze Polski Super League Fights](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/lamator-raciborz.jpg)