Bo dzielić się trzeba, gdy się chce iść do nieba

Tak mówią słowa piosenki religijnej i taki jest wymiar duchowy przesłania o św. Marcinie. Coraz więcej parafii świętuje dzień świętego Marcina, coraz więcej wiernych uczestniczy w spektaklach poświęconych tej postaci.

Tradycja świętowania dnia św. Marcina powoli się w Polsce odradza. Korzenie tych obchodów sięgają średniowiecznej Francji, w której w tym dniu wspominając jednego z największych świętych tego okresu, dziękowano jednocześnie Bogu za zebrane plony – podaje ks. Marcin z parafii NSPJ w Raciborzu.

Pierwsze spotkanie z Marcinem parafia NSPJ zorganizowała w poprzednim roku, a już w tym w procesji za Marcinem uczestniczyło wielu wiernych. Najważniejsze, że wszystkie pomysły spotykają się z aprobatą wielu ochotników – mówił do wiernych ks. Adam Rogalski – na dzisiejsze spotkanie przygotowali się nie tylko duszpasterze i klub jeździecki z Płoni, ale i młodzież, dzieci, parafialny Caritas. Każdy swoją działkę wypełnił sumiennie, chociaż praca była nieobowiązkowa.Przedstawienie o historii Marcina – żołnierza, przygotowane przez młodzież, a urozmaicone piosenkami dziecięcej grupy wokalnej „Śpiewająca Miska Reksia” przyciągnęło do kościoła dzieci i dorosłych.

- reklama -

387 KOMENTARZE

 1. Bedzie coraz wiecej nowego. Dlatego myslac o przyszłosci raciborza warto juz dzis zagłosowac na młodego człowieka. Myslac o najblizszej czterolatce moze nawet owocniejsza i mniej konfliktowa byłaby pod rzadami Mirosława Wojnara, ale to jedynie przedłuzy agonie miasta. Wybierzmy Tomasza Kusego.

 2. czyli lepiej żeby kusy wygrał wybory i walczył z RM by potem pokazać jacy są nieskuteczni? coś niespójna jest twoja wypowiedź „r”?? czyli wg Ciebie warto poświęcić te 4lata na dalsze kłótnie by potem wybić układ? mnie chyba by było takiego szmatu czasu…

 3. A czy warto poświęcić kolejne 4 lata na to by Mireczek poklepywał wszystkich po plecach i mówił spokojnie nic wam nie grozi dalej możecie siedzieć i pierdzieć w stołki. To bedzie też poklepywanie Mireczka przez wszystkich jego pseudokolegów obecnie piastujących kierownicze bądź dyrektorske stołki a tzręsącymi portkami, że ich pozwalnia Kusy a teraz gadają swoim pracownikom, że z Lenkiem to mają „takie układy”.

 4. r ma racje. Tylko Kusy może coś zrobić. Co zrobili ci majacy wiekszosć w Radzie miasta i Lenk już wiemy. Nabliższe 4 lata mogą albo ryszyć Racibórz i dać mu kopa (Kusy), albo zepchnąć go na jeszcze większy margines, co z pewnościa stanie się pod rządami Lenka.

 5. Już widzę to przyśpieszenie za rządów Kusego. Nim się połapie, o co w tym prezydentowaniu wogóle chodzi – minie rok. Z Radą się nie dogada do końca kadencji,a z wickiem Frączkiem do końca życia. Za plecami bedzie czuł oddech Krwawego Ludwiczka, a Kaczorki bedą go unosić na swych skrzydełkach. Rządy Kusego w Raciborzu to bedzie jedna wielka przepychanka, a dziury w drodze – jak były – takie będą.

 6. Piotrze, skąd wziąłeś info, ze vice-Kusym miałby zostać Ryszard Frączek?? Widze, że ludzie „T.aty W.szystkich raciborzan” robią ludziom wodę z mózgu – próbowali wmówić nawet siostrom zakonnym, żeby nie głosowały na Kusego, bo ten jest za aborcją (hahaha). Proste, żeby nie powiedzieć prostackie metody.. o czym to świadczy?

 7. A co Wy tak z tym Kusym i Kusym ? Co to – jakiś cudotwórca, wybitnej klasy specjalista, charyzmatyczna osobowość ??? A może Mesjasz, który zbawi Racibórz i okolice ??? Chyba nie ! To po prostu młody człowiek na dorobku, który niczego wielkiego jeszcze w życiu nie dokonał . I w dodatku średniej klasy i kwalifikacji ! To co napisałem wcale nie świadczy, że jestem za Lenkiem. Opamiętajcie się jednak,Kusy to nie jest żaden GENIUSZ, chyba że jesteście płatną klaką !

 8. Prawdę pisze ppp. Z tego co wiem (choć może się mylę) Kusy był jeden raz rajcą miejskim i niczym się nie wyróżnił prócz tego tego, że miał jakąś aferę z programami komputerowymi. Jakoś miasta wtedy nie zbawił, a nawet nie próbował. Nie wiem, czy ma jakieś szczególne kwalifikacje, czy będzie – wzorem swoich partyjnych kolegów – zajmował się ujawnianiem afer i otwieraniem kolejnych szaf.

 9. Po 1-wsze Kusy -bo nikt nim nie steruje, po 2-gie Kusy -bo ma więcej pomysłów na Racibórz, po 3-cie Kusy -bo Lenk był przez 3 ostatnie kadencje i co zrobił? NIC!

 10. behehe… ale nieudolny spamer jesteś… z tego co czytałem w tych ochłapach co to obaj kandydaci swymi programami je zwą to praktycznie różnić NIE ma… kosmetyka jeno, więc nie podniecaj sie i do szkoły marsz… mi nie jest potrzebny kolejny bezradny jak sie potem okaże prezydent… bo mu chlip chlip RM nie pozwoliło a on miał TAAAKIEE pomysły…:P

 11. ech.. co ty masz z tą szkołą za schizy -mature w końcuudało ci sie napisać i czujesz się że awansowales czy co? Skoro tak lubisz monopol na władze to dlaczego nie wysunołeś od razu Wojnara na kandydata na prezydenta -wtedy wszyscy w RM bezwzględnie bywykonywali jegopolecenia aszczególniete którepieniądze okrężnądrogąchodzą bo ktośmusi jepo drodze przychaczyć.

 12. Jakbyś był podwykonawcą w Nowoczesnejto byś wiedział jaki system gospodarczy Raciborzowi grozi. To nie są żarty wystarczy popatrzeć na niektóre decyzje przegłosowywane oczywistą większością RS2000 +satelity w poprzedniej kadencji.

 13. oj NG a wiesz że nie zawiadomienie organów ścigania o przestępstwie jest karalne? tak samo jak pomówienie… czyli jak masz dowody to na policje a jak nie masz to siedz cicho i sie nie wychylaj albo je zdobądź

 14. yy…. taaakk… artykuł 116KK powiadasz? czy o tym samym KK mówimy? bo jak już chciałeś błysnąć to czeba było wskazać art 115 paragraf 13… poza tym jakoś zapomniałeś wspomnieć o art.240 KK… no ale cóz nie zawsze można mieć we wszystkim rację… najlepiej jakby niebiescy zabrali na komendę NG i przesłuchali w charakterze świadka… ciekawe czy byłby taki chojrak w rzucaniu oskarżeń jak teraz

 15. Jesteś _ g u u p i – powinieneś napisać i pokazać język… Ach te dzieci dzisiaj… Oprócz infantylnej agitki, ktoś napisze może w końcu rozsądne argumenty? Nie wiem jeszcze na kogo zagłosować… Słyszę tylko – Układ Wojnara albo Układ Scalony.. Szczerze mówiąc, wolałbym na młodszego, ale to by było zbyt proste :))

 16. Wczoraj/ autentycznie/ usłyszałam od omeczek- dwie gadały nt. afisza na słupie przedstawiającego Tomka Kusego: Lojzka, co to jest układy ni , ale ino scalone? No bo widzisz, te chachmęcenia, pojedyncze układy to ni, ale ino te, co som w jednych renkach tygo młodego. On je wejźnie do kupy i scali! Jak wypaczane są słowa. Pozdrawiam.

 17. Widzieliście dzisiaj kablówkę? Pokazywali naszego prezia Jasia. Ale był gniewny, że prawie by pogryzł kamerzystę. Był oburzony tym, że w przeciągu 50 minut swego pobytu w Raciborzu wicepremier Dorn wytknął iż Racibórz się nie rozwija a przecież przez 4 lata Jasiu w pocie czoła budując Racibórz wołał „podaj cegłę!”. Oberwało się też wojewodzie, że tak samo jak wicepremier nie raczył zapoznać się z najnowszą superprodukcją jaką nakręcił Osuchowski i obsypaną oscarami. Johny English powiedział, że

 18. …ci dwaj panowie razem z innymi członkami PiSu powinni koniecznie zobaczyć ten hit kinowy odnoszący sukcesy w amerykańskich kinach „Niech przemówią fakty”. Jasiu w tym gniewie to nawet zapomniał się poczesać przed nagraniem:) Biedny ten nasz odchodzący prezydent: zastał Racibórz wzgardzony a oddaje Racibórz zapomniany a tu krwawy Ludwik miał czelność w kilka minut zniweczyć to co Osuchowski naprawiał przez 4 lata razem z Szypowskim i Bartelą.

 19. Redakcja Portalu zwraca uwagę na fakt, iż nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc opinii wyrażanych w komentarzach. Przypominamy, że osoba zamieszczajaca opinie zawierajace tresci zabronione przez prawo, wulgarne, obrazliwie, naruszajace prawa wydawcy serwisu lub innych osób albo naruszajace zasady współżycia społecznego może poniesc za ich tresc odpowiedzialnosc karna lub cywilna.

 20. Zwracamy równiez uwage Komentatorom naszego serwisu na fakt, ze od dnia 25.11.2006 trwa cisza wyborcza, podczas której zabrania sie agitacji wyborczej. Do komentarza jest dopisany adres IP autora, znany Redakcji.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here