Zbiornik rusza w przyszłym roku

  Kwestia dla Raciborza niezwykle ważna. Często poruszana, komentowana, budząca wiele emocji. Poruszona także na sobotnim spotkaniu z szefem MSWiA Ludwikiem Dornem.
  Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny.Wojewoda śląski, raciborzanin Tomasz Pietrzykowski obecny na spotkaniu z wicepremierem przyznaje, że zbiornik to "sprawa, na której bardzo mu zależy, gdyż sam był powodzianinem". Jak się dowiedzieliśmy w tej chwili trwają wykupy ziem. W pierwszej połowie przyszłego roku planuje się pozyskać pozwolenie na budowę i rozpocząć inwestycje pierwszych obiektów fizycznych (części obwałowań) na gruntach, które zostały już wykupione. Pietrzykowski powiedział, że roboty będą równolegle prowadzone z kontynuacją pozyskiwania działek. Wojewoda podkreślił, że zmianie ulegnie forma konsultacji społecznych. – Chcemy zwrócić się o fachową pomoc do socjologów, po to, by w sposób przemyślany i profesjonalny ustalić preferencje mieszkańców co do rekompensat. A wszystko to po to, aby inwestorowi ułatwić negocjacje – powiedział Tomasz Pietrzykowski.

  Dodał, że "rozpoczęcie inwestycji jest już przesądzone, a także nie ma wątpliwości co do tego, że zbiornik powstanie w możliwie jak najszybszym czasie".

  Zbiornik Racibórz Dolny ma być jednym z podstawowych elementów systemu ochrony przeciwpowodziowej całej doliny rzeki Odry. Ma przejmować wody powodziowe Odry przy granicy polsko – czeskiej, łącznie z wodami rzeki Olzy. Pojemność zbiornika ma wynosić 185 mln metrów sześciennych. Razem z polderem Buków ma redukować falę powodziową o około 50 proc. Docelowo zbiornik Racibórz Dolny ma być wypełniony wodą i udostępniony dla ruchu turystycznego.

  /SaM/

  - reklama -

  21 KOMENTARZE

  1. Jak to gdzie? Pod wodą! Słyszałem, że maja im tam na dół doprowadzić tlen i powstaną takie bańki mydlane nad domami, żeby mogli normalnie chodzić. Tylko nie będa mogli miec psów, żeby im tego nie poprzegryzały i ich nie zalało. Podobno do akcji ma sie włączyć Animal Planet, który uważa, że ten zakaz psów to robota Markowiaka…

  2. jak to monisiu, to przeładny i wszystkomajacy wojewoda, za już kupione tereny zapłaci połowe kasy, bo mu jego rząd obciął. Nad resztą pieniędzy beda pracowac chyba ci socjolodzy. Bo rząd jak widac nie ma a do brukseli nawet wniosek z ministerstwa nie wyszedł

  3. Aż śmiesznie wygląda ta kolejna PISiorowska kiełbacha wyborcza. Szkoda że nie dodał że wybuduje ten zbiornik ale tylko z pomocą nowego prezydenta, koniecznie z PISu. Juz sie słabo robi…. 🙁

  4. A co pan Dorn powiedział ostatnio powodzianom? W telewizji nawet te kontrowersyjne słowa pokazywali. Powiedział coś w stylu:nic wam na to nie poradzę. I tutaj śmie cokolwiek mówić…

  5. Słyszałem że mają ich przenieść pod jedną spod Raciborskich wiosek.Skąd na to kasa i przychylność ludzi?Czy wszyscy przesiedleńcy będą mieszkać w tak samo nowiutkich,błyszczących domkach?I żebrak i pan?To brzmi jak hasło z lat komunizmu.Jednak plany istniały już za czasów A.Hitlera.Więc może coś w tej kwestii się poruszy?

  6. Tylko spokojnie w sprawie zbiornika.Im mniej się będą wtrącać do budowy politycy(zwłaszcza ci aktywni w czasie kampanii wyborczych, tym szybciej inwestor -RZGW dojdzie do porozumienia z właścicielami terenów i ruszy z budową. Ci ludzie (z RZGW) naprawdę robią swoje – tylko im nie przeszkadzajmy.

  7. Tak już bez sarkazmów… Powiem że tuż pod Raciborzem będzie kiedyś duży „zalew”, a zatem walory rekreacyjne dla miasta się znacznie poprawią. Przyjemnie będzie na wieczór pojechać na imrezke na przystań… O ile nie będą stawiać akurat pomnika jakiegoś św. Nurka … ech.. jakoś się rozmarzyłem, bo to dopiero za 40 lat 😀 😀 Zjazd emerytów sobie strzelimy! Co Wy na to ??

  8. Za 40 parę lat, jak dobrze pójdzie. Mnie 30 lat temu obiecywali (politycy), że w 2005 zbiornik bedzie gotowy i wizje też były!!!! I to jeszce jakie. Nawet kanał Odra – Dunaj miał być????!!!!

  9. Jak nic nie robia to zle i pretensje.Jak sie cos dzieje to za iles tam lat ocieplenie przyjdzie i po co ten zbiornik. Ej Wy,czy Was „ciotka z wekslami”przypadkiem nie odwiedzila?

  10. To właśnie wiem. Ale dziwi mnie artykuł bez rzetelnych informacji. Czemu służy, albo komu? Te 40 – 50 lat możemy poczekać do docelowego raju turystycznego w Raciborzu.

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here