20 lat Dyskusyjnego Klubu Filmowego

Dwadzieścia lat temu z pierwszym filmem ruszył raciborski Dyskusyjny Klub Filmowy „Kociołek” założony przez wielbicieli X muzy.
Nazwa „Kociołek” nawiązywała do pierwszych twórców DKF, związanych z fabryką kotłów ‘Rafako”. Po półtorarocznej działalności klub zmienił nazwę na DKF Puls i pod taką nazwą funkcjonuje do dziś.
Początki nie były łatwe, ale wtedy nikt o tym nie myślał w takich kategoriach – mówi Marek Rapnicki jeden z założycieli DKF. Pierwsze filmy – chociaż wyświetlane w małych salkach, wprost na ścianie z przenośnego projektora warczącego jak traktor – zaraz znalazły amatorów i klub się rozwijał. W najlepszych czasach sprzedawaliśmy po 200 karnetów, teraz ich liczba nigdy nie schodzi poniżej pięćdziesięciu. A przecież po drodze mieliśmy fascynację kasetami video, teraz w domach króluje DVD. Jednak ciągle znajdują się amatorzy dobrego kina.
Dobre kino to takie – podkreśla dyrektor RCK Leszek Wyka  które daje i rozrywkę i emocje. Bo tak jak muzyka jest dobra i zła, nie zaznacza podziału na klasyczną i inną, tak kino też jest dobre i złe, nie dzieli się na kulturę wysoką i masową. Odbiór zależy od widza, bo dla niego film jest tworzony.


Raciborski DFK ma też tradycje w organizowaniu spotkań z wybitnymi osobowościami. Ostatnio gościł tu Krzysztof Zanussi, wcześniej Grażyna Szapołowska, Jan Nowicki.


Z okazji okrągłej rocznicy istnienia DFK organizatorzy zadbali o prezentację wielokrotnie nagradzanego na całym świecie filmu Il Postino (Listonosz) w reżyserii Michaela Radforda.


Opowieść o niezwykłej przyjaźni chilijskiego poety, laureata nagrody Nobla, Pablo Nerudy i prostego listonosza z małej sycylijskiej wioski, nieprzypadkowo była serwowana w ten jubileuszowy wieczór. 24 listopada 2006 zmarł Philipe Noriet odtwórca roli Pablo Nerudy, więc jego pamięci tę projekcję poświęcono.


DKF zaprasza wszystkich entuzjastów spędzania wolnego czasu na dobrym filmie, w kameralnym towarzystwie, w atmosferze starego kina ze skrzypiącymi fotelami, wpisanymi w urok miejsca, na kolejne pulsowe spotkania czwartkowe: film plus dyskusja.


/BSp/
/zdj. mf/

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here