Powiatowy etap 52.OKR wyłonił laureatów

Katarzyna i Zygmunt Waraksa, mieszkający w Grądzkich na obrzeżach Puszczy Boreckiej, aż z Mazur przyjechali do Raciborza, by tu przewodniczyć jury 52. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Warasków wspomagał raciborski artysta Jerzy Dębina.Jurorzy wysłuchali 21 uczestników i zakwalifikowali laureatów do kolejnego etapu, który odbędzie się 14-15 kwietnia w Bielsku – Białej.


Laureatką turnieju recytatorskiego została Anna Burek (II LO), która opowiedziała intrygującą historię „miejscowej idiotki z tutejszym kretynem” – bohaterów wiersza Juliana Tuwima „Karta z dziejów ludzkości”.

Anna Burek i jej imienniczka Anna Marczyk (RCK, instruktor Teresa Adamska), która zajęła II miejsce, będą reprezentować Racibórz. Wyróżnienie w tej kategorii uzyskała Ewelina Sołyga (RCK).W monodramie, drugim turnieju OKR, po raz kolejny laureatką została Magdalena Tabor (zwyciężczyni zeszłorocznego OKR). W tym roku Magda interpretowała Olgę Tokarczuk.W turnieju wywiedzione ze słowa wyróżnienie odebrała Ismena Jańska. Do Bielska pojadą: Hanna Żurek, uczennica pierwszej klasy II LO (nauczyciel prowadzący Maciej Malinowski) i Katarzyna Bedryj z I LO (nauczyciel Grażyna Strózik).W turnieju poezji śpiewanej kwalifikacje do przeglądu rejonowego uzyskali: Żaneta Palica (RCK, instruktor Irena Hlubek) – pierwsze miejsce i Maksymilian Mularczyk (RCK) -drugie miejsce. Poza tym jurorzy wyróżnili: Agnieszkę Koczwarę (RCK, Irena Hlubek) i Annę Marię Chojecką (II LO, Dorota Zajda-Panek).

Bezapelacyjnie znakomity występ Żanety to również zasługa jej koleżanek akompaniujących podczas prezentacji „Wariatki” Agnieszki Osieckiej (muz. Seweryn Krajewski) na gitarze – Natalia Załucka i na wiolonczeli -Joanna Krycka. W drugim utworze Cezarego Domagały (sł.) i Tomasza Bajerskiego (muz.) „Drewniane lalki” Natalia stworzyła znakomitą oprawę na dzwonkach chromatycznych, czym podkreśliła charakter interpretacji w wykonaniu laureatki.

Irena Hlubek za bardzo ciekawe i dla uczestników, i dla ich instruktorów uznała wskazówki jurorów. To cenne uwagi człowieka związanego ze sceną i zawodowo i emocjonalnie – podkreśla instruktorka, której dwie podopieczne zostały zauważone w konkursie – omówienie dokonane na świeżych przykładach najlepiej trafia do adresatów, w tym wypadku młodych ludzi, którzy chcą się sprawdzić lub nauczyć: nieść żywe słowo, bawić się nim, wzbudzać emocje i wgłębiać w uczucia .

/BSp/

Na zdjęciu Żaneta Palica -laureatka kat. poezji śpiewanej.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here